| Anna9 a întrebat:

De ce se incalzeste telefonul mobil atunci cand il incarc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este vorba despre efectul termic al curentului electric. Avand in vedere ca il pui la incarcat, energia trebuie sa intre inapoi in baterie, sa se stocheze acolo. Iar daca il folosesti cand e pus la incarcat - telefonul va fi fortat, va face munca dubla si se va incalzi si mai tare. De aceea se recomanda sa le punem la incarcat inchise.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| raidxp a răspuns:

Este normal sa se incalzeasca, curentul furnizat de incarcator e mai mare cu 1-2 volti decat cel al acumulatorului, dar nu exagerat, este posibil ca incarcatorul tau sa nu fie original si sa furnizeze un curent mai mare, asta va duce la distrugerea acumulatorului

| KiduRebel a răspuns:

Telefonul se incalzeste deoarece intra cu rent in el