| WeAreSmart a întrebat:

De ce se spune ca Kaspersky consuma mai multe resurse decat Avast? la mine Kaspersky nu consuma nici 1000 K dar Avast consuma 2000 - 4000 K

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ele oricum au procese in background pe care tu nu ai cum sa le vezi in task manager.

| MotognaDaniel a răspuns:

In momentul in care kaspersky nu este activ adica nu scaneaza sistemul in continuu atata timp cat este pornit calculatorul intr-adevar nu consuma multa memorie ram in schimb avastul scaneaza calculatorul in continuu ceea ce e bine deoarece esti anuntat la timp cand iti intra un virus in sistem si acctioneaza rapid in schimb kaspersy cand scaneaza ia dublu sau chiar triplu la scanarea calculatorului de aci i vine chestia ca ''consuma mai mult ca si avastul'' dar avast e mai bine optimizat ...asa ca ramai pe avastwinking