| anonim_4396 a întrebat:

De ce singura componenta din laptop care isi face bine resimtita temperatura este RAM-ul?
Este ceva normal sa simt temperatura prin tastatura?
E slaba calitatea sau e ceva normal sa se incalzeasca asa tare?
In alte zone nu se incalzeste, ma gandeam ca se incalzeste hard-disk-ul pentru ca e majoritatea timpului 80-100% iar RAM-ul doar 40-65%

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Memoria ram sa se inclazeasca nu prea cred, cpu, gpu

| N1GHTMAR3 a răspuns (pentru RAY):

Daca iti spun.rolling on the floor
Deci in locul unde se afla memoria ram pot simti caldura prin tastatura.

| RAY a răspuns (pentru N1GHTMAR3):

Nu inseamna ca caldura e data de memoria ram

| N1GHTMAR3 a răspuns (pentru RAY):

Altceva nu cred ca ar putea sa fie pentru ca, HDD-ul e mult mai jos, procesorul si placa video sunt la o distanta mult mai mare fata de unde e situat RAM-ul

| Zaygon a răspuns:

Sigur sunt ramii? nu e procesorul/placa video?

| N1GHTMAR3 a răspuns (pentru Zaygon):

Procesorul nici nu sare de 30-35, placa video nici de 15, plus ca am vazut in ce parte sunt localizati RAMII cand e capacul deschis la laptop

| Bozgi200 a răspuns:

Mai curăță-l de praf din când în când

| N1GHTMAR3 a răspuns (pentru Bozgi200):

Cat de des? =) Cu siguranta nu o se curata laptopul ca si un calculator... la mine am 10 suruburi si nu e facut sa se deschida usor...
Plus ca asa pot pierde garantia...

| Bozgi200 a răspuns (pentru N1GHTMAR3):

Laptopul trebuie curățat de cel puțin 2 ori pe lună, asta depinde și de mediul in care stă. Recomandat e macar o data la doua luni.

| N1GHTMAR3 a răspuns:

Nu o sa dau funda pentru ca nu am primit un raspuns concret...

| Preotul500 a răspuns:

E normal sa se încălzească mai tare, este laptop, nu PC. Nu foloseste coolere ca un PC, 4-5. Linisteste-te ca e totul ok.

| N1GHTMAR3 a răspuns (pentru Preotul500):

Si as cumpara un alt cooler, pe un site, era unu care spunea ca raceste si pana cu 28-30 de grade, dar nu stiu daca asa ceva poate fi posibil