| ed23tm a întrebat:

De ce sistemele de operare cu licenta de la Microsoft costa asa de mult?

6 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Sincer nu au un pret exagerat. Pretul ar putea sa para exagerat doar pentru buzunarul romanului de rand si mai ales in aceasta perioada. Dar acum 2 ani stiu ca o licenta OEM XP Home Edition costa cam 250 RON chiarbig grin--vremuri mai bune. In ziua de azi un Windows 7 Home Premium x32 costa 479 RON la eMAG.
Tu cat ai vrea sa coste, edwaldutzu?

| Bacemi a răspuns:

Pentru ca fara un sistem de operare degeaba ai calculatorul. E logic sa fie scumpe deoarece sistemul de operare nu e un program oarecare.

| Ancestralsoul a răspuns:

Pentru ca niste oameni muncesc sa il faca, sa ajunga la tine. Tu ai presta o meserie gratuit? Nu cred.Pretul este asa datorita faptului ca exista un monopol cum au spus si cei dinaintea mea, ori e logic ca in monopol sa iti impui pretul tau, neavand o concurenta puternica.Peste 25 de ani vom folosi majoritatea o varianta linux.

| agent003 a răspuns:

Pentru ca licenta la sistemul de operare pe care-l cumperi este originala, adica nu mai tu o poti folosi, si windowsul se socoate original, dar nu piaratat, si actualizarile nu-ti fac nicio problema cu Windows Genuine Advantage

| mugurel021978 a răspuns:

Cineva spunea de 500ron pentru licenta, mi se pare mult pentru buzunarul meu, altcineva spunea ca peste 25 de ani vom folosi toti linux, eu zica ca suntem multi care folosim si acum Linux-ul in diverse variante. Vom fi puternici!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca au monopol pot sa puna ce pret vor ei. De ce Bill Gates a fost cel mai bogat om de pe planeta? Un fel de globalizare. degeaba exista Linux care e free daca exista f putini utilizatori.