| Grigoriu_Robert_Marian_1993 a întrebat:

De ce sunt asa slabe stocurile la procesoarele AMD RYZEN? caut cu disperare cum Ryzen 3 3300X la 3.8 GHZ si nu gasesc nicaieri sa dau comanda in Romania.
Cine imi gaseste produsul dau funda.
Multumesc

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La prima cautare pe Google:
https://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/ryzen-3-3300x-38ghz-box

Bula
| Bula a răspuns:

Une-i funda? happy

| relian a răspuns:

Probabil ca is slabe, deja sunt 5, 7, 9, cine mai cumpara 3. Cauta pe ebay, sau amazon, acolo sigur gasesti.
Magazinele nu stau cu marfa pe raft, in speranta ca vine un client pe an, magazinle aduc ce se cauta.

| RoCkKiD a răspuns:

Din numeroase cauze, printre care si covid ul. ne confruntam in momentul asta cu o criza globală de semiconductori. Treaba asta afectează toate industriile unde e nevoie de componente electronice care procesează ceva de la gaming, la telecom si chiar industria producătoare de mașini.

Daca te referi strict la gaming, e relativ ușor sa găsești un procesor, încearcă sa cauti o placă video daca vrei distracție.

| nukeyly a răspuns:

DA, magazinle aduc ce se cauta. si se cauta cei nou
plus ca virusu asta a incurcat multe fire de comanda ca bogati sa iasa mai bogati si invers pentru restul.
Dar si multe preturi au crescut artificial fara logica, crezi ca maine daca dispare situatia prezenta, scad preturile nici vorba.
Vezi olx.ro acolo gasesti de toate doar sa fi perseverent o sa fie 100% candva, dar de te grabesti netul e MARE.