| Andyandrey24 a întrebat:

De ce trebuie neapărat sa formatez un card SD la cumpararea lui?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare aparat isi face o structura proprie de sistem, foldere si fisiere pe card.
Daca aceea structura nu corespunde, atunci paratul propune formatare. In caz contrar, aparatul va folosi card-ul asa cum este.

| darrio2007 a răspuns:

Eu pe al meu nu l-am formatat. Doar l-am bagat in telefon si am transferat fisierele media din memoria telefonului in el.

| Simpatic a răspuns:

Asa este recomandat, nu in toate cazurile insa este necesar.
De obicei cand pui un card SD intr-un telefon, camera, DVR etc oricum acel device inteligent va cere formatarea acelui card, sa se faca intern
Intram in detalii informatice despre sisteme, sisteme de operaree si tipuri de format

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu.

| ReddY25 a răspuns:

Nu trebuie

| Dragobeta a răspuns:

Nu trebuie neaparat. Dar cum spune @MrTech1HD, nu strica sa o faci. Pentru siguranta.

| MrTech1HD a răspuns:

Nu trebuie sa îl formatezi neapărat, dar pentru siguranța ta, nu strica o formatare înainte de utilizare