| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele aspiratoare fără sac, în special cele de la Samsung, au cameră dublă (twin chamber)?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Aspiratoarele fără sac care au o cameră dublă, cunoscute și sub denumirea de "twin chamber", au această caracteristică pentru a oferi o eficiență sporită în curățarea podelelor.

În general, un aspirator fără sac funcționează prin suflarea aerului prin filtre și prin înlăturarea prafului și a altor particule prin ciclarea aerului prin aceste filtre. Însă, în cazul unui aspirator cu o singură cameră, aerul care trece prin filtre poate să întâmpine rezistență, ceea ce poate duce la o scădere a puterii de aspirare.

Pentru a rezolva această problemă, un aspirator cu o cameră dublă are două camere separate pentru a separa aerul și praful. Astfel, aerul poate fi suflat prin prima cameră și apoi prin filtre în a doua cameră, ceea ce poate ajuta la o mai bună eficiență de curățare și la o putere de aspirare mai mare.

De asemenea, aspiratoarele cu o cameră dublă pot avea un sistem de filtrare mai avansat, care poate ajuta la înlăturarea mai eficientă a prafului și a altor particule din aer. Acest lucru poate fi benefic pentru persoanele care suferă de alergii sau pentru cei care doresc să mențină o casă cât mai curată și mai sănătoasă

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Praful, ăla e de vină