| c0pil1n a întrebat:

De la ce vin initialele F respectiv K din numele procesoarelor i5 9400f / i5 9600k

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

La Intel:

F in denumire au procesoarele care NU au grafica integrata.

K- au cele care au multiplicatorul deblocat, deci cele care suporta o ridicare a frecventei de lucru, procedeu numit overclock.

Mai exista si alte terminatii, care fiecare inseamna ceva:

X/XE - la fel precum cele cu K, dar din seria Extreme

M- procesoare relativ puternice pentru laptopuri...

H- procesoare relativ puternice pentru laptopuri... (practic un nou nume pentru mai vechile M)

HK - procesoare pentru laptopuri, cu performanta crescuta

HQ - procesoare Quad Core cu frecventa ridicata, pentru laptopuri

T- procesoare cu o frecventa mai scazuta, gandite pentru a fi mai economice, si a putea fi folosite in miniPC-uri, PC-uri AIO, etc

U - tot ca T, dar pentru laptopuri in general... si miniPC-uri.
Au frecvente mai mici decat cele cu T, deci sunt si mai eficiente.

Y - in ultima vreme mai putin intalnite, procesoare slabe pentru ultra-portabile (laptopuri foarte subtiri, gandite pentru autonomie, nu pentru putere de procesare)

E- procesoare embedded (care nu se pot inlocui de pe placa de baza)

G(si cifra 1, 4 sa 7) - procesoare care au grafica integrata, din seria Iris Xe

| NLS a răspuns (pentru NLS):

La AMD, incepand cu seria Ryzen lansata in 2017, e ceva mai simplu:

Toate procesoarele suporta OC, deci nu exista o litera care sa faca diferenta la acest aspect

Nici un procesor nu are grafica integrata, cu exceptia celor care au un G in denumire
PC:
X sau XT - procesor puternic, cu frecventa mare

xxxx - procesoare fara o litera in coada, doar acel numar din 4 cifre: procesoare normale, cu o frecventa mai mica decat cele cu X
(5600 are frecventa mai mica decat 5600X)

G - procesoare cu grafica integrata, pentru PC

laptop:
H sau HX - procesoare puternice pentru laptopuri.

HS - procesoare pentru laptopuri, dar cu o frecventa mai mica decat cele cu H (au TDP mai mic, consuma mai putin curent, dar ofera totodata si perfomanta mai mica)

G - procesoare cu grafica integrata, pentru laptop

GE - procesoare cu grafica integrata, pentru laptop, dar cu frecvente mai mici decat cele cu G

U - procesoare economice, cu frecvente mai mici, gandite pentru economie de energie si portabilitate

2 răspunsuri:
| Motisor a răspuns:

K înseamă că procesorul e deblocat si poti sa ii faci overclock. F înseamnă că procesorul nu are placa video integrată si iti trebuie neapărat placa dedicată, de asta e si mai ieftin un astfel de procesor.