| i3Cookies a întrebat:

Deci... am o placa de baza cu doua sloturi PCIEX, adica sloturi de video card. Principalul este ocupat, intrebarea mea e ca daca imi cumpar inca o placa video, in cazul in care imi reinstalez windowsul, trebuie sa instalez driverele la amandoua placi?

5 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Daca ai placa video cu chipset ATI le poti pune in crossfire X sau SLI daca ai Nvidia.
In primul rand trebuie sa vezi daca placa ta actuala suporta crossfire X sau SLI.
In al doilea rand, trebuie sa cumperi aceeasi placa video de la acelasi producator, driverul instalandu-se decat o singura data.Si desigur o sursa mai buna...ca sa nu ai neplaceri mai tarziu.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Să-nţeleg că vrei să le pui în RIDE?
În cazul ăsta, ia-ţi o placă identică sau compatibilă iar driverul în mod normal se instalează pentru una singură care detectează două nuclee (şi deci o include şi pe cealaltă în care nu ai înfipt niciun video-out).

| thekillerboyka a răspuns:

Ca sa iti pui 2 placi trebuie sa fie exact acelasi model acelasi producator si sa aiba crossfireX ready. In cazil in care ai nVidia e mai complicata treaba deoarece numa ultima lor serie poate suporta 2 sau 4 nuclee. Driverul se instaleaza o singura data deoarece systemul tau detecteaza prezenta a 2 nuclee. As dori te rog sa imi spui ce model de placa video ai.

| shory90 a răspuns:

Trebuie sa instalezi driverii la ambele placi, plus ca placile trebuie sa fie compatibile una cu alta, se face un RIDE intre ele, un cablu care sa le uneasca in interiorul carcasei(daca ai vazut la placile video mai noi, ai si in partea din spate sus un loc unde se poate introduce un cablu, despre acela este vorba)
Documenteaza-te bine inainte de a-ti cumpara alta placa video, vorbeste cu un amic d-al tau care se pricepe bine si sa-ti faca el, sau macar sa te indrume ce sa-ti cumperi si cum sa faci

| i3Cookies explică:

Am nVIDIA winfast leadtek gtx 430