| RăzvanP06 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar aceasta placa video : http://www.altex.ro/......dr3-128bit
Pe aceasta placa de baza:
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/h61m-dgs/
Pe langa faptul ca trebuie sa dezinstalez driverele veci si sa le instalez pe cele noi, mai trebuie sa stiu ceva?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Bun. Deci sa clarific. Instuctiunile sunt asa:
1. Cumperi placa video
2. Dezinstalezi vechilde drivere.
3. Scoti vechea placa video
4. Pui noua placa video.
5. Instalezi driverele
6. Restart la pc
7. Asta e tot.
Acum helden are toata dreptatea. Radeon 7770 sterge pe jos cu acel gt630. Retine ca memoria e ieftina. Nu cantitatea de memorie conteaza. Conteaza cat de performant e procesorul grafic, ca placa video nu e o memorie. Daca era doar o memorie in plus era bine, dar nu e asa. Procesorul grafic din radeon 7770 e la maaaare distanta fata de gt630. DEgeaba are memorie multa daca ea e incapabila sa o foloseasca.
Nu intelegi in continuare ce zic eu aici? Pai uite o comparatie: gt440 gddr5(e cu ~10% peste ce ai ales tu, asta ca sa iti faci o idee) vs radeon 7770 1gb: http://www.anandtech.com/bench/product/610?vs=536. Ce concluzie tragi? Care e mai buna(ps: nu ai nevoie de mult si prost, ci mai putin si bun)?

21 răspunsuri:
| heldeN a răspuns:

Ar trebui sa mai sti ceva, placa este slaba... mai pui 100 lei si cumperi 7770 de 10 ori mai performanta
http://www.pcgarage.ro/......-bit-hdmi/

| RăzvanP06 explică (pentru heldeN):

Deci stai sa inteleg! De ce ar fi acea placa cu 2gb de care am zis eu mai slaba ca asta de 1gb. Si ma lamuresti? In afara de faptul ca trebuie sa-mi reinstalez driverele, mai trebuie sa fac ceva? A da si placa de baza a mea este combatibila cu ambele placi video?

| RăzvanP06 explică (pentru sltlp):

Intr-adevar, mai lamurit, meriti funda. Dar inca ceva : Ce placa video e cea mai bun la un pret de 600-700 de RON?

| RăzvanP06 explică (pentru sltlp):

Si esti sigur ca placa de baza pe care o am suporta acea placa video?

| sltlp a răspuns (pentru RăzvanP06):

Mergi sigur pe ce zic eu, suporta.
Intre 600 si 700 lei, iti recomand doar o varianta: 750ti, deoarece nu stiu ce sursa ai, si 750ti consuma tot cam cat gt630, numai ca dpdv al performantelor este cu ~50% peste 7770. http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

| RăzvanP06 explică (pentru sltlp):

Pai e calculatorul asta: http://www.compari.ro/sisteme-desktop-c3083/myria/live-v9-p137414346/
M-am uitat si pe CPU-Z si pe carcasa da nu zice de sursa!

| RăzvanP06 explică (pentru RăzvanP06):

Pe cutie scuze*

| sltlp a răspuns (pentru RăzvanP06):

Nu scrie deoarece e sistem gata asamblat, si fiind gata asmablat e clar ca e o sursa foarte slaba. Pe langa placa video, pe care o alegi(care vrei tu) sa strangi pe viitor inca ~150 lei sa iei o sursa calumea, ca sa nu stai cu frica(aia care e acum e praf).

| RăzvanP06 explică (pentru sltlp):

Da la placa aceea nu ii trebuie alimentare separata?

| sltlp a răspuns (pentru RăzvanP06):

La gtx 750 nu. dar la 7770, 750ti da.

| RăzvanP06 explică (pentru sltlp):

Deci mai exact cum se face acesasta alimentare suplimentara? Bagi in priza placa video big grin?

| RăzvanP06 explică (pentru sltlp):

Si ce sursa mi-ai recomanda? Pentu aceasta versiune de 750ti: http://www.altex.ro/......si-warface

Da sigur suporta placa mea de baza asa ceva?
De ce acest model de 750ti are doua collere?, si zice ca are OverClock(cu ce e mai buna decat cealalta versiune de 750ti?)!

| sltlp a răspuns (pentru RăzvanP06):

Ofera cu un sa zicem 5% mai multa performanta. Sursa, depinde de buget.

| RăzvanP06 explică (pentru sltlp):

300-400 RON, si nu mi-ai spus cum se face alimentare suplimentara, si m-am documnetat si pentru 750ti ii trebuie PCIE3.0 (am dreptate?), deci sigur suporta jaful asta( http://www.emag.ro/placa-de-baza-asrock-socket-1155-h61m-dgs/pd/E1X9KBBBM/ ) asa ceva?

| sltlp a răspuns (pentru RăzvanP06):

Vrei musai sa fie de la altex? Ca abia au 3 produse...

| RăzvanP06 explică (pentru sltlp):

Deci spune si tu : CUM DRACU SE FACE ALIMENTAREA ASATA SUPLIMENTARA? Si sursa pe care am ales-o e buna pentru placa video?

| sltlp a răspuns (pentru RăzvanP06):

Eu zic sa pastrezi un vocabular decent.
Placile video cu alimentare suplimentara, au un conector de: http://www.playtool.com/pages/psuconnectors/pcie6index.jpg sau 2 ca cel din imaginea anterioara. Cele care consuma mai mult, au un conector de 6 si unul de 8 pini http://www.playtool.com/pages/psuconnectors/pcie8.jpg sau 2 de 8 pini. 750ti sau 7770 au nevoie de un conector de 6 pini. Din nefericire, sursa ta nu are asa ceva, iar lipsa lui arata si cat de slaba e sursa. Ce ai ales tu acolo(sursa) e ok, dar am intrebat deoarece nu e prea eficienta, si nu conteaza doar numarul de W. Conteaza enorm de mult protectiile, eficienta, certificarea, mtfb-ul si ce electronica are in ea. NU te uita la numarul de W de pe hartie.
ps: http://images.pcworld.com/......166534.jpg o placa cu alimentare 2*6 pini. Deci revenind, e musai sa fie de pe Altex, ca nu prea sunt variante acolo, de asta tot intreb... Oricum, sursa aleasa e cu mult peste ce o sa foloseasca sistemul. Si o sursa de 150 lei dar dela alat magazin, ca de acolo, iar nu gasesc nimic, o sa fie foarte ok.

| RăzvanP06 explică (pentru sltlp):

Bun, nu e musai sa fie de la altex poate sa fie de la orice magazin dar transportul sa nu depaseasca 20 de lei! O placa de 150 lei cu "protectie" si cu un numar de W decent mi-ai putea recomanda?

| sltlp a răspuns (pentru RăzvanP06):

Uite poti sa cumperi asa: http://bit.ly/1kWO6SK. Nu ai nevoie de 600w. Dar ai nevoie de ceva bun, si stabil. Ce ai acolo e perfect. Nu are W inutili, dar ofera tot cu destul peste ce cere sistemul. Ofera conectorii necesari(6 + 8 pini gpu, desi ai sa folosesti doar conectorul de 6). Are certificare, eficienta ridicata, protectii(eMAG-ul are prostul obicei sa nu treaca toate specificatiile, si altex tot cam asa, insa ambele ofereau oricum protectii ). Transportul e 0 lei. Cea de la eMAG e mai eficienta decat acel gigabyte. Ceea ce nu stiu daca ai observat, dar adesea spune multe, e garantia(cea de la altex are doar 1 an practic, comaprat cu 3 la Sirtec).

| sltlp a răspuns (pentru RăzvanP06):

Bun. Deci sa clarific. Instuctiunile sunt asa:
1. Cumperi placa video
2. Dezinstalezi vechilde drivere.
3. Scoti vechea placa video
4. Pui noua placa video.
5. Instalezi driverele
6. Restart la pc
7. Asta e tot.
Acum helden are toata dreptatea. Radeon 7770 sterge pe jos cu acel gt630. Retine ca memoria e ieftina. Nu cantitatea de memorie conteaza. Conteaza cat de performant e procesorul grafic, ca placa video nu e o memorie. Daca era doar o memorie in plus era bine, dar nu e asa. Procesorul grafic din radeon 7770 e la maaaare distanta fata de gt630. DEgeaba are memorie multa daca ea e incapabila sa o foloseasca.
Nu intelegi in continuare ce zic eu aici? Pai uite o comparatie: gt440 gddr5(e cu ~10% peste ce ai ales tu, asta ca sa iti faci o idee) vs radeon 7770 1gb: http://www.anandtech.com/bench/product/610?vs=536. Ce concluzie tragi? Care e mai buna(ps: nu ai nevoie de mult si prost, ci mai putin si bun)?

| heldeN a răspuns:

Si ar fi bine sa te grabesti, acum ca are pretul acela bomba