| NistorEduardoo a întrebat:

Deci,am un virus in pc cred ca e trojan,merge foarte prost calculatorul, am schimbat windowsu de 3 ori si tot la fel de prost merge.Ce pot sa fac sa scap de virus?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu e neaparat troian e un fel de rootkit, degeaba tu instalezi windowsul daca el sta ascuns in alta partitie.
Fa in felul urmator
1. descarca si instaleaza malwarebytes de pe siteul producatorului : https://www.malwarebytes.com/
2. descarca hitman pro de pe siteul producatorului : https://www.hitmanpro.com/

Prima data ruleaza si lasa sa ruleze hitmanPRO, acesta va gasi cheile si registrii infectati, da delete la ceea ce gaseste.
Pentru a utiliza HitmanPro ai nevoie de conexiune activa la internet.
Apoi pasul 2 instaleaza si ruleaza malwarebytes de preferat in modul SAFE MODE, ceea ce i-a scapat lui hitmanPro va sesiza malwarebytes.

Dupa ce ai dat si acestuia sa stearga revino in modul NORMAL din SAFE MODE, intra si descarca de pe net un antivirus free dar bun, gen avira, bitdefender, kaspersky
Si nu in ultimul rand numai naviga pe siteuri xXx, torrent si nici numai descarca si instala jocri video pentru ca-s pline de malware.
Daca in acest timp ai accesat conturile de Facebook, Instagram, email etc e bine sa schimbi parolele, atentie numai dupa ce te-ai asigurat ca esti pe un mediu curat, adica dupa ce ai urmat pasii pe care ti i-am descris.
Pentru un happy end cu solutia antivirus poti da o scanare completa si daca are in setara sa scanezi dupa modul rootkit

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca tu stii ca e 100% sigur de la "virus" ori formatezi complet clean hdd-ul/ssd-ul, ori iti iei o alta unitate de stocare (slabe sanse ca "virusul" sa se ascunda in alte locatii)

| anonimg a răspuns:

In timpul instalarii windows-ului apare optiunea de a formata pc-ul. Formateaza-l complet: toate partitiile (C, D, E...)
Apoi continui resintalarea windows-ului.