| AnnaMariaaa a întrebat:

Am si eu o problema.ieri am luat un virus, iar cand calculatorul l-a detectat scris ca e virus Trojan. dupa ce l-am luat nu mi-a mai mers mess-ul adica ma lasa sa intru da nu pot sa vad cand vb cu cineva ce imi scrie si nici dupa ce dau eu enter nu-mi mai apare ce am trimis. mi-am insltalat si messenger 11 ca am zis ca poate merge, dar degeaba.acum de cate ori intru pe calculator imi apare jos in dreapta ca calculatorul meu e protejat, dar nu inteleg, nu mai am virusul? sau este protejat de acum inainte s virusul tot exista in calc? ce as putea sa fac? cum sa scap de el daca il mai ma ca sa nu-mi stearga nimic? va rog spuneti-mi, nu prea ma pricep.multumesc,funda...

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scrie in browser (IE, Firefox, ce ai) Bitdefender online si da-i sa scaneze computerul. Daca nici asa nu merge da-mi un mesaj privat.

| gki1980 a răspuns:

Downloadeaza yahoo text repaire. e free pe net,(http://tutorialepc.ro/......direct.php urmezi instructiunile si se rezolva. nu e neaparat de la virus, ci uneori de la...antivirus, care "vede" ca pe virusi niste fisiere din system32 si le sterge, facand uneori imposibila rularea unor programe corect:)

| express11 a răspuns:

Google-norton eraser power-incarca-l-run-ai scapat de virusi

| darkrider a răspuns:

Pentru mess era o rezolvare scrisa pe aici pe undeva. Mi-aduc aminte ca trebuia sa intri in registri si sa stergi folderul ZONES.
Citez "NeluL" : "Se deschide in stanga jos la start run-ul in care se va scrie regedit apoi se da enter,se va afisa o fereastra de editare a registrilor din windows ( foarte mare atentie aici ) vei parcurge intocmai acesti pasi,se da click pe
HKEY_CURRENT_USER,dupa care Software,dupa care Microsoft,dupa care Windows,dupa care CurrentVersion,dupa care Internet Settings, dupa care se va sterge folderul Zones cu click dreapta pe el si delete
Se inchide regedit si fara sa dai restart la PC, sau sa instalezi/dezinstalezi ceva deschizi yahoo messenger si totul revine la normal"

Răspuns utilizator avertizat
| LonelyGirl01 a răspuns:

Pai faptul ca nu mai vezi ce scrii pe messenger nu inseamna ca ai virusi. se poate intmpla si din alte motive.
Pt a vedea daca mai ai virusul ai putea sa faci o scanare totala.
Sau reinstaleaza windowsul:p

| andrei234 a răspuns:

Si eu patisem asta. Dar chiar nu mai stiu ce am facut? thinking

| RobbyBoy a răspuns:

Ai accesat siteuri cu virusi! nici o problema! downloadeaza-ti avast antivirus dai scan (daca ai virusi iti arata ce sa faci) apoi un update dupa daca vrei dai restart si cred ca e gata! daca nu sterge messul si instaleazal iar! bafta! astept funda