| Simbol1 a întrebat:

Deci mi-am cumparat un laptop nou si cand il deschid imi apare sa setez data dupa ora si dupa asta ini apare C:\ si trebuie sa scriu eu cv mai departe am bagat si CD cu windows dar nu face nimic. Ajutati-ma dau funda.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

C:\ este partitia primara a HDD-ului. Probabil ca ai FreeDos pe el. Ca sa instalezi Windowsul trebuie sa ai un DVD cu Windows 7 si sa boot-ezi de pe el. Pentru a boot-a trebuie sa apesi pe tasta F8 sau F12 (depinde de tipul BIOS-ului) inainte de a aparea scrisul cu C:\. Apasa in mod repetat pe tasta pana iti apare sa boot-ezi de pe DVD. Apoi instalezi Windowsul asa:
https://www.youtube.com/watch?v=2y69_IUbxCo

| Simbol1 explică (pentru Salontanul):

Am un CD de la ei pe care am driverele de la windows 8 32 de biti si 64 ce ii fac in cazul asta?

| Salontanul a răspuns (pentru Simbol1):

CD-ul este cu driverele nu cu Windows-ul. Alea se pun (se instaleaza) dupa ce ai pus Windows-ul. Daca nu porneste cu una din tastele de mai sus incearca cu tasta "Delete" (Del). Daca nici asa nu-ti merge trebuie sa intri cumva in BIOS si sa-i spui sa boot-eze de pe DVD. Nu te pot ajuta daca nu vad. Eventual da-mi un mesaj pe privat cu numarul tau de telefon.

3 răspunsuri:
| Petrica1337 a răspuns:

Mai simplu. schimba hardul si fa-i windowsul.