| Gg1o984 a întrebat:

Deci, vand un PC si vreau sa stiu cum sterg "memoria", adica sa sterg tot pentru ca de exemplu nu vreau ca cel care il va folosi sa poata afla parole, adrese... date personale. Deci ce ar trebui sa fac?

4 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Low level format la hard. Nu se mai recuperează nimic cu nimic.
La low level format, hardul nu doar se șterge ci se și scrie cu 0 toate pistele, sectoarele și clusterele.

| syd a răspuns:

Depinde cat de personale ti-s datele. poti face format de pe un windows boot, dar aia nu inseamna ca ti se sterge mare lucru. cu un software de file recovery se pot recupera si datele "formatate". daca nu ai nimic prea important, nu are rost sa te complici cu altceva.

dar daca vrei sa fii sigur ca datele sunt complet distruse, o optiune buna e sa suprascrii hard disk-ul. du calculatorul la cineva care se pricepe sau, daca esti mai ambitios, ocupa-te personal de asta
http://wiki.archlinux.org/index.php/Securely_wipe_disk
http://en.wikipedia.org/wiki//dev/zero