| Anonymus5 a întrebat:

Despre smartphoneuri : de curand mi-am convins parintii dupa multe rugaminti si cu o medie mare sa imi ia si mie un telefon "smart"..., ba mai mult de cat atat, i-am convins sa isi faca un abonament si sa ia un telefon pentru mine desigur... dar acum gandul ca ce telefon ma doboara, nu va ganditi la cine stie ce. as vrea ceva foarte ieftin credeti-ma. Ideea mi-a venit de la vecinamiu fiindca si-a luat un telefon cu 50 de lei pe luna la Vodafone. dar mi-e frica sa iau tot ca el desi el e "expert" in chestiile astea me frica sa nu fie prea bun sau chiar sa se strice straight face si acum nu stiu ce telefon sa aleg. M-am gandit la
Vodafone 858 Smart pe care il are si vecinamiu dar nu stiu asa sigur daca cei de la Vodafone sunt seriosi. adica straight face eu am fost pe Orange totdeauna. casa va faceti o idee la ce "ieftin" si la ce telefoane m-am gandit eu va dau cateva exemple. poate imi puteti spune care dintre ele este mai bun. am urmarit niste rewieweruri pe youtube dar... am nevoie de mai multe pareri nu doar de un video! m-am gandit la telefoanele : Vodafone 850 Smart la abonament, Samsung S5670 Galaxy Fit, ZTE Racer II si cam atat... ce misa parut mai ok si mai ieftin astea sunt dar asta nu inseamna ca sugestiile nu sunt bine venite! PROMIT CA DAU FUNDA LA RASPUNSURILE COERENTE DAR NU DE 1 RAND, VREAU CEVA CLAR!

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

Ai putea sa iei un Galaxy Fit sau Galaxy Mini, sau chiar un LG Optimus One, asa cum am eu. Recunosc, telefoanele astea low-end care costa pana in 600-700 lei nou fara abonament nu pot face chestii prea tari, dar sunt destul de spart. Ruleaza Android, ai cateva joculete in Google Play (un magazin virtual de unde donwloadezi programe si jocuri, unele gratis, altele costa). Pot face poze, poti intra pe net deoarece au si Wi-fi, deci nu trebuie abonament si la internet mobil. In rest, sunt un mini-pc, ai office, poze, filme, Youtube, jocuri, dar au si limitari: nu poti juca cine stie ce jocuri, au ecranul mic (greu de citit pe net uneori...), se misca mai lent.
PS: tata are un HTC destul de puternic, pe care merg jocuri asemanatoare cu cele de pe PC (si shootere, si jocuri cu curse), face poze super OK, se misca repede, iar eu am o tableta Asus cu un dual-core, tot cu Android la fel ca telefonul meu, si diferentele? Pe dispozitivele puternice nu se blocheaza atat de des, merg mai rapid, nu lag in jocur.

Deci daca vrei un telefon care sa fie smart iti recomand Galaxy Fit-ul, dar acum sa nu te sperii cand vezi ca iti vine sa-l arunci pe geam la ce nervi iti face, ma rog si cele schumpe cum ar fi S2 sau HTC Sensation, si ele se blocheaza
Deci ceva smart= super tare, faci multe + diverse probleme din diverse cauze, dar asta nu inseamna ca dupa 1 saptamana il arunci, LG-ul meu de vreo 1 an si ceva de cand il am mai mi-a facut probleme cu cardul (nu-l citea), nervi ca nu mai avea memorie interna (unele aplicatii dupa update ocupau mai mult, si nu puteau fi mutate pe card), se blocheaza meniul uneori, dar in rest merge bine, mai ales daca noaptea il inchizi sau ii dai uneori un restart (inchis, apoi deschis) happy
PPS: stiu, am vorbit mult, dar mai trebuie sa spun ceva, dispozitivele cu Android care sunt chinezesti se blocheaza des + mii de probleme, asa ca daca iei un G. Fit care e Samsunt nu vei avea prea multe probleme, doar daca il umpli cu prostii din prima zi si stai pe el 10 ore pe zi, asa cum am facut eu cand l-am avut, dupa o formatare de fabrica si doar cateva aplicatii instalate nu s-a mai blocat si de cateva luni nu mai face figuri, doar ca trebuie sa stii sa pui bine o hartiuta pe cardul de memorie sa nu se miste in slot pe acolo cand il bagi in buzunar, si sa nu instalezi mii de jocuri pe care nu te vei juca, si apoi ai un mic smartphone care isi face treaba happy

| Anonymus5 explică (pentru introduaicinumele):

AUALEU MAI ZAPACIT. tiam trimis un mesaj privat sper sa il citesti si sa ma adaugi fiindca maine deja vreau sa iau telefonul iar acum e seara si e tarziu... sper sa ma adaugi happy

| introduaicinumele a răspuns (pentru Anonymus5):

Sti cat mi-a luat sa scriu raspunsul ala laughing)))? vreo 5 minute rolling on the floor))))))

9 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Samsung s5670 este cel mai bun din lista facuta de tine.

| DSabb a răspuns:

Iti recomand Sony Ericson Xperia Mini :x E superb nu te plictisesc niciodata cu el. Eu il am de 6 luni si inca nu m-am plictisit de el. are si taste si e si pe touch. Uite http://www.google.ro/......tp?/imgres :)

| MariusF23 a răspuns (pentru DSabb):

Eu iti recomand un BlackBerry 8520, e ieftin si bun! happy

| Anonymus5 explică (pentru MariusF23):

Nici intr-un caz nu o sa iau BlackBerry vreau neaparat android love struck marketul ala e... genial. BlackBerry e mai mult de business iar eu vreau pentru aplicatii etc

| MariusF23 a răspuns (pentru Anonymus5):

BlackBerry OS e mai stabil decat androidul si nu se duce tot telefonul daca dai factory reset happy

| Anonymus5 explică:

Astept in continuare foarte multe raspunsuri casa ma pot decide

| Scolarul12444 a răspuns:

Iti sugerez Samsung Galaxy S plus = 1.300 lei sau daca nu ai posibilitati asa de mari Samsung Galaxy Ace plus= 800-850 lei este foarte ok. Sper ca te-am ajutat!