| Preotul500 a întrebat:

Detin un PC Emachines El1352, varianta cu 500 GB, 4 RAM, placa de baza El1352, socket AM3.
Am cumparat recent o placă video GT 1030, de aici de pe site dar le lângă am achizionat si un procesor (de pe alt site) de tip AM3, AMD Phenom II 975 3, 6 ghz. Ieri am fost la un service unde mi-au așezat placa, după care au montat si procesorul unde au aplicat normal pasta, cooler, etc. Cand am ajuns acasa am instalat driverele necesare plăcii video dar chestia e urmatoarea: Am Windows 7 cu licenta, merge foarte fluent inainte. Acum pur si simplu cand intru pe o aplicatie de tip Google si dau cu mouse-ul pe culoarea alb sau mai oriunde unde ajung cu mouse-ul apar niste dungi negre lungi iar cand închid aplicația dispar. Mentionez ca la pornirea PC, ului se aude bipaitul lui normal fara alte sunete. Iar când mișc o fereastra din strânga in dreapta cu mouse-ul pur si simplu ramane in reluare imaginea. Am incercat sa intru într-un joc iar dupa cateva secunde s-a facut ecranul negru si mi-a apărut o eroare in care scrie ceva dar nu am putut retine si isi da restart PC-ul. Am intrat in task manager iar acolo am observat, stătea la 1-2% Cand nu făceam nimic, iar cand mișcăm o fereastra a unei aplicatii sau deschideam vreun folder ajungea la 60-70%. Vreo idee?

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Erorile sunt de 2 tipuri: software, si hardware.
In primul rand, bazandu-te pe ideea de software poti:
-instaleaza/actulizeaza diverse drivere (toate: video, audio retea etc)
-instaleaza runtime-urile necesare http://www.computerbase.de/downloads/systemtools/all-in-one-runtimes/
-reinstaleaza si un windows potrivit pentru sistemul tau de operare (intre 7 si 10), ceva cat mai "curat"
-actualizeaza bios-ul
Hardware:
-verifica hdd-ul cu hdd sentinel sa vezi daca e de la sta
-verifica toate cablurile sa fie legate corect
-verifica temperaturile la placa video/procesor (core temp, gpu temp etc.)
-Incearca sa testezi fiecare componenta pe alt sistem daca ai
-testea ramii cu memtest (in general poate sa fie si de-aici).
Inainte de toate, daca ce primesti tu e un bluescreen, fa-ti un dump:
http://mywindowshub.com/......s-on-bsod/
Strange mai multe dump-uri sau macar unul, si fa-i o analiza (simpla, instaland bluescreen viewer, sau complexa cu un debugging tool) si atunci o sa vezi sigur de la ce e.
https://mywindowshub.com/......s-on-bsod/
Incearca sa refaci situatia in care iti da crash pc-ul, conteaza foarte mult daca doar se blocheaza, daca e blackscreen, bluescreen, etc.
Ramii sa fie pe dual channel daca ai, gandeste-te si la ideea de overclock, vezi diverse versiuni de drivere; apoi gandeste-te la un usor upgrade.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai du-te la aia de la service, ca doar le-ai dat bani nu?
Mergi la ei si spune-le bai uite imi mergea pc-ul bine pana acum, si dupa ce l-am adus la voi, uite cum face.
Ce se intampla cu el?