| Girly97 a întrebat:

Din cand in cand atunci cand vreau sa mut mufa SCART de la aparatul video la DVD simt o intepatura rapida dar deranjanta si nu stiu de unde provine. Voi aveti idee ce ma inteapa asa?

1 răspuns:
| LinxCont a răspuns:

O posibilitate: unul din aparate e conectat la impamantare, celalalt nu, iar cel care nu are impamantare are si o sursa de curent care are curenti reziduali probabil de 220-240V, curenti care produc acea intepatura. Daca e asa, atunci o solutie care de cele mai multe ori merge, e inversarea in priza a stecherului aparatului care nu are impamantare si se retine acea pozitie. Alta solutie - se poarta manusi. Alta solutie, se muta mufa cu aparatul care nu are impamantare deconectat de la retea, sau chiar cu ambele aparate deconectate.

Alta posibilitate ar fi electrizarea sau acumularea de sarcini electrice intr-unul din aparate si acea tensiune electrica inalta declanseaza o descarcare electrica.