| bogdanbgd2016 a întrebat:

Sa incep cu inceputul, acum aproximativ un an de zile am simtit o intepatura in partea dreapta la plamani pe spate,de atunci tot persista uneori respir greu, nu mai inteapa tare, dar vreau sa stiu e vreo problema grava dupa cum simt eu? Plamanul doare, inteapa...

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă problema persistă, indiferent de anotimp (inclusiv, vara), trebuie să îți faci timp pentru un consult, fiindcă organismul te anunță când ceva nu e în regulă. Diagnosticul cert ți-l pun doar medicii, în urma investigațiilor. Noi ne spunem doar părerea.
Aș spune că ai nevoie de o radiografie pulmonară (RX pulmonar), un ECG. Poate fi nevralgie intercostală, poate reumatism resimțit la nivelul plămânului, ori răceală cronică netratată, ori poate fi din vina efortului fizic (ridicarea obiectelor grele în construcții, poziții incomode), ori dacă ești fumător...
Du-te prima dată la medicul de familie, să îți dea bilet de trimitere la pneumologie, deși s-ar putea ca problema ta să aibă și cauze reumatologice sau neurologice.
Dacă e grav?! Dacă stai fără să faci nimic, durerea se poate și accentua, uneori poate avea și urmări grave... Fă-ți timp pentru consult, fiindcă o faci pentru sănătatea ta!

| Staind a răspuns:

Mergi la un control, fa-ti o radiografie si vezi ce si cum.
In cateva ore afli care e problema.

| bogdanbgd2016 explică (pentru Staind):

Totusi crezi ca e ceva grav?

| Staind a răspuns (pentru bogdanbgd2016):

Am avut un episod de genul, tot cu intepaturi si dureri in timpul respiratiei. Am mers la doctor si am aflat ca am pneumonie.
De aia ti-am zis sa mergi la control.
Nu e neaparat sa ai ceva grav, dar avand in vedere ca lucrezi in constructii, probabil inhalezi praf si alte alea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum aproximativ un an de zile trebuia sa te prezinti la doctor.

| bogdanbgd2016 explică (pentru anonim_4396):

Am zis ca poate o fi curent prima oara ca lucrez in constructii.dar totusi crezi ca e ceva grav?