| Alexstefan35 a întrebat:

Din cate stiu daca vrei sa iti mai bagi niste RAMI in PC trebuie sa iti iei de aceeasi MHz pe care o ai deja, placa de baza a mea e DDR4, primul meu slot de memorie este ocupat de 1333mhz care din cate stiu e DDR3, imi poate explica si mie cineva? Si ce memorie as putea sa adaug?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cauti placa ta de baza pe site-ul producatorului ei. Acolo gasesti ce memorii ram iti recomanda producatorul pentru acea placa de baza.
Poti sa vezi cata memorie ram suporta placa de baza, si cate placute de memorie ram ai in ea, si cate mai poti adauga.
Megahertii (mhz) de care zici tu se pot gasi si la tipul de memorie ddr3 si la ddr4. Dar daca placa de baza este facuta pentru ddr4, atunci ddr4 trebuie sa cumperi.
Din punct de vedere fizic nu poate sa intre o placuta de memorie ddr3 intr-o placa de baza de ddr4.
Uite aici o imagine in care taieturile nu sunt egale, facute in mod special de producatori: https://en.wikipedia.org/wiki/DDR_SDRAM
Deci si daca le-ai bate cu ciocanul tot nu ar intra in slotul lor.

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O placa de baza din cate stiu nu poate sa aiba si DDR3 si DDR4, nu conteaza frecventa aici ci constructia un DDR3 are alta constructie (slot) fata de DDR4, deci nu se vor potrivi.
Nu stiu sa iti explic cum sa vezi daca e DDR4 decat sa te uiti pe o placuta de memorie, daca te uiti din soft nu o sa mai intelegi nimic, eu am 2666 mhz si imi arata frecventa de 1333 mhz, cumva se inmulteste cu 2 dar nu stiu procedeul.
Deci scoti din priza PC-ul si apoi scoti placuta de RAM pe care o ai, sau scoti una din ele si citesti pe ea daca scrie ceva de genul DDR4 sau nume modul PC4-21333 daca este DDR4 si are 2666 mhz, asta inseamna 1333 mhz frecventa ceas
Uite un tabel cu DDR 4 :

DDR4-1600 PC4-12800 800 MHz 12, 8 GB/s
DDR4-1866 PC4-14900 933 MHz 14, 9 GB/s
DDR4-2133 PC4-17000 1066 MHz 17, 0 GB/s
DDR4-2400 PC4-19200 1200 MHz 19, 2 GB/s
DDR4-2666 PC4-21333 1333 MHz 21, 3 GB/s
DDR4-3200 PC4-25600 1600 MHz 25, 6 GB/s

| NLS a răspuns (pentru Simpatic):

In perioada de tranziție, au existat placi cu sloturi mixte, dar nu poți pune în același timp o placa de un fel și una de alt fel.
Poți pune fie o generație, fie cealaltă, altfel nu va funcționa.

| Simpatic a răspuns (pentru NLS):

Da

| NLS a răspuns:

Nu ai cum sa ai ddr3 pe o placa de baza ce suporta ddr4.

Cauta modelul plăcii de baza, îl găsești cu ajutorul programului Cpu-Z la tab-ul Mainboard.

Tot acolo vezi și ce ram ai, la tab urile Memory si SPD.

Mai contează și alți parametri in afara de frecventa, mai ales dacă placa de baza nu e high end.

Capacitatea, frecventa, latenta (CL) și voltajul trebuie sa fie identice.

| Simpatic a răspuns (pentru Alexstefan35):

Pai scrie mare cat tine DDR4
Acum sa iti explice cineva cum se dubleaza frecventa la RAMI
1333 mhz de acolo inseamna ca ai de fapt 2666 MHZ

| NLS a răspuns (pentru Alexstefan35):

Trebuie sa adaugi încă o placa de 8gb ddr4, cu frecventa de 2667 MHz (sau 2666, tot același lucru e, difera puțin denumirea, e aceeași frecventa).

Atenție, și latenta (CL) trebuie sa fie identica cu a plăcii tale.
Latenta o găsești în CPU-Z, cum ziceam.
Voltajul - tot acolo.

E bine sa adaugi ram cu aceeași frecventa, și nu mai mare, DACĂ DOREȘTI performanta mai buna.
Daca adaugi ram de 2933 sau 3000,
Vor merge ambele placi la 2667, însă nu vor funcționa in dual channel, asta însemnând ca pierzi încă vreo 25_30% din performanta lor.

| Simpatic a răspuns (pentru NLS):

Te contrazic latenta este prea putin de luat in seama diferanta pentru noi este insesizabila intre CL15 si CL 9 de ex. e vorba de milisecunde pe care ochiul nostru nu le percepe, poate nici gandul nostru.
Sa-mi spui daca cunosti cazuri cand aceeasi frecventa, acelasi RAM dar latente diferite au dat cazuri de incompatibilitate, nu de alta dar eu asta am vorbit cu cineva ce detine un service IT si mi-a zis ca daca ai aceeasi GB si aceeasi frecventa cu acelasi voltaj evident CL-ul nu prea mai conteaza.
E normal ca voltajul conteaza pentru ca din cate stiu DDR4 merge pe un voltaj mai mic de 1.2 V daca nu ma insel.

| Ineys a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa fie de 1333 MHz, dar daca iei de frecventa mai mare, sa zicem 1866 MHz o sa functioneze tot la 1333 MHz. Cel mic il limiteaza pe cel mare.

Cum au zis si colegii de mai sus, Nu poti sa ai DDR3/DDR4 pe aceeasi placa de baza.

| nicu991 a răspuns:

N-ai niciun DDR4 pe placa de baza daca sustii ca ai placuta de RAM DDR3 instalata.

| Alexstefan35 explică (pentru nicu991):

Vai de tine, tu stii ce placa am eu

| nicu991 a răspuns (pentru Alexstefan35):

Nu stiu, pentru ca n-ai fost indeajuns de inteligent incat sa ne-o prezinti si noua atunci cand ai formulat intrebarea pe site.
Pentru aroganta de care ai dat dovada primesti raport spam.