| bogdyZ a întrebat:

DOAR pentru cei ce se pricep la calculatoare. Cand deschid PC-ul imi da eroarea CPU FAN ERROR, dar ciudat e ca se invart toate ventilatoarele. Ce poate fi?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sistemul nu "vede" ca se invarte ventiatorul procesorului.
Cauzele pot fi:
- Ventilatorul procesorului este blocat (de praf sau de un fir de curent)
- Mufa ventilatorului procesorului nu face contact bine - scoate mufa si baga din nou, ferm, complet.
- Daca nu merge nici atunci si da din nou eroare, atunci ventilatorul s-a defectat si trebuie schimbat (in service! ).

| RAY a răspuns:

Da un update la bios sa vezi daca persista eroare

| mihai69 a răspuns:

Un senzor defect.