| Anonimul151 a întrebat:

Doresc să cumpăr o cameră de supraveghere rotativă, într o anume locație, unde nu am acces la internet, router etc.

Există astfel de camere? Cele de ex cu panou solar, pe care sa îl conectez cu cameră prin cablu ( fără să fie nevoie de priza )..., și în cameră să fie introdusa o cartelă pot urmări live de pe telefon? Bineînțeles instalând o aplicație. Cartela aceea trebuie să fie cu internet?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a putea folosi o camera, ai nevoie de conexiune de internet cu IP fix (deci contract special cu provider-ul).
Totodata, ai nevoie si un sistem intermediar, la care sa fie conectate camerele, precum si conexiune la internet cu IP fix.
Intregul sistem poate fi alimentat de pe panou solar, de capacitate medie, cu acumulatori care "tin" curentul chiar si pentru 1-2 saptamani (pe vreme innorata, si iarna).
Un calcul estimativ: un asemenea sistem functional costa minim 10 mii euro (instalarea) + minim 100 euro lunar.
Cum se poate observa, o asemenea investitie merita de facut doar pentru obietive cu valoare de peste 1 milion euro (care are deja si paza).

| Anonimul151 explică (pentru Bula):

Chestia e că am văzut undeva o reclamă, sau un videoclip ( ceva de genul). Unde zicea că camera e conectată cu panoul solar, și ca trebuie doar o cartela pentru a putea urmări. Fără a fi nevoie de router ( conexiune la internet ).

| Bula a răspuns (pentru Anonimul151):

Si pe internet cum se conecteaza?

| Anonimul151 explică (pentru Bula):

Https://stokbusters.com/......de-miscare

Uite... aceasta este o camera de genul la care m-am referit...

| Bula a răspuns (pentru Anonimul151):

Da, am vazut camera asemanatoare, DAR
- Cum am scris, este nevoie de IP fix de la provider (cel care da cartela SIM) si trebuie sa existe o retea 4G de telefonie (cu acoperire foarte buna) la camera
- Totodata, trebuie folosit si acumulator, daca se doreste vedere nocturna.
Cat de bine functioneaza?
Nu stiu.
E o "scula" de duzina, din plastic, ieftin, probabil produs in China.

| Anonimul151 explică (pentru Bula):

Păi da, dar în orice caz, din moment ce se încarcă toată ziua acel sistem solar, încărcare poate dura și pe timpul nopții. Nu se descarca atât de repede...

Știu ca sunt chinezării la care riscul sa se strice este mare dar...

| Bula a răspuns (pentru Anonimul151):

1. Trebuie sa ai semnal telefonie 4G foarte bun
2. Mai trebuie sa pui si baterii puternice in ea (nu este cuprins in pret), fara care nu functioneaza noaptea.
3. Este ca "Loz in plic", nu m-as baza pe ea, sa "prinda" hotul.

| siriusblack98 a răspuns:

Fara conexiune la internet = fara sistem de supraveghere. Nu merge sa bagi cartela de telefon intr-o camera de filmat for God's sake. In astfel de sloturi poti introduce doar carduri de memorie si atat.

| Anonimul151 explică (pentru siriusblack98):

Din câte știu, se poate introduce și cartela cu internet. Așa am auzit și am văzut chiar și camere de supraveghere care au la specificații scrisa chestia asta...

| Anonimul151 explică (pentru siriusblack98):

În această cameră de supraveghere : https://stokbusters.com/......de-miscare

Are și suport de sim.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Anonimul151):

Ti-a raspuns deja Bula cum sta treaba, asta ca sa nu repet aceleasi lucruri.

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Iti recomand sricam. Avem pentru camera lu bebe, avem aplicatie la ea pe telefon, il vedem ii putem cânta, vorbi. E tare faină. doar ca iti trebuie net in casa/camera unde o pui. Atat.