| puscahoreangaion2000 a întrebat:

Doresc sa stiu de unde descarc driver pentru Ubuntu 14.04.lts?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce drivere ai nevoie.
Ubuntu si Mint - de regula - isi instaleaza toate driverele in mod automat.
Doar in cazuri rare are nevoie de pachete suplimentare, cum sunt placile video nVidia si ATI. Pentru ambele gasesti pachetele complementare in "magazinul" Linux (de unde se pot descarca programele si jocurile suplimentare), accesibil chiar din meniul Start.
Pentru alte drivere intra pe forum-ul Ubuntu si poti cere ajutor de la membrii comunitatii.

| ziftode a răspuns:

Sigur, de pe site-ul producatorului componentei la care ai nevoie de driver, daca e

nu iti place raspunsul?!?

ATUNCI CATADIXESTE SA:
1. recitesti intrebarea, se pare ca Ubuntu e un device si tie iti trebuie driver ca sa iti mearga Ubuntu
2. DA MAI MULTE DETALII, evident ca nu iti trebuie pentru Ubuntu ci pentru o compomenta, CARE COMPONENTA?!?
EVIDENT, CA LINUX-UL VINE CU DRIVERE PENTRU TOATE COMPONENTELE PE CARE LE STIE, DIRECT IN KERNEL... pentru restul, ai 0. 0001% sanse sa gasesti drivere din surse exterioare, SI CA SA MEARGA PE VERSIUNEA TA DE LINUX

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
orice sistem de operare cu licenta reala, vine cu driverele la pachet, in schimb, tot ce inseamna sistem de operare piratat, sau luat de la unul sau altul, aduce cu sine dezavantaje : creeaza brese in sistemul de operare, iar prin acestea se deschide larg portita hackeri-lor...
Parererea mea personala este sa-ti cumperi un sistem de operare licentiat, si te asigur ca vei scapa de problemele cu drivere sau alte situatii...Ii spun din proprie experienta, insa decizia iti apartine.

| patrik986 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este ubuntu nu windows sau os. Sunt sigur că nu este piratat avand în vedere ca e gratis.

| Salontanul a răspuns (pentru patrik986):

Serios? Ubuntu si Windows nu sunt OS?

| patrik986 a răspuns (pentru Salontanul):

Os x laughing

| debarasator63 a răspuns:

Vezi pe site-ul asta:
https://packages.ubuntu.com/