| darkhell217 a întrebat:

Doua placi de rami DDR2 2gb 800 sunt mai buni ca o placa de rami DDR3 4gb 1600?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Logic ca aia de 4GB este mai buna din 2 motive: 1. ca este dintr-o bucata, 2. ca are frecventa mai mare.
frecventa la RAM inseamna viteza de scriere/citire pe RAM si daca e mai mare, logic ca e mai buna.
problema este ca daca placa de baza suporta DDR2, nu poti sa-i pui alt tip de RAM.

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. ddr3 ofera banda dula fata de ddr2, deci din start de 2 ori castig viteza.
2. 1600 mhz e mai rapud decat 800 mhz, deci alt spor de viteza pe langa banda.
Asa ca logic, 4gb ddr3 is mai buni decat orice cantitate de ddr2.

| darkhell217 explică:

Am ramas pana la urma cu 2placi DDR2 2gb fiecare pentru ca mai mult de 800mhz nu duce procesorul si degeaba as fi pus DDR3...eram deja obligat sa schimb si procesorul

| SouLIce a răspuns:

4gb ddr3 1600 mhz sunt mai buni decat doua placi ddr2

| Criterion a răspuns:

Motive pentru folosirea placutei de 4GB 1600MHz:
1.placa de 4GB de RAM 1600MHz este mai ieftina decat cele doua de 2GB;
2.in mod cert cu ea se pot executa mai multe operatii pe secunda decat cu cela doua plcute de 2GB, datorita tehnologiei mai noi si datorita frecventei de lucru(vei vedea in Windows nota Windows Experience Index corespunzatoare memoriei RAM).
Insa nu poti utiliza pe aceeasi placa de baza cele doua tipuri de memorie. Fiecare din ele are alta cheie si implicit nu poate fi primita fizic de MB.

| MembruSeniorTPU a răspuns:

Sunt sanse foarte mici ca placa de baza a calculatorului sa suporte ambele variante de memorie RAM. merge fie cu memorii DDR3, fie cu DDR2. 800 si 1600 se refera la frecventa memoriilor. nu se cumuleaza. 2 placute cu frecventa de 800 MHz merg la 800 MHz, nu la 1600 MHz. in concluzie: ambele variante au aceeasi capacitate: 4GB, dar varianta a doua este de doua ori mai rapida.

| StefyJe a răspuns:

Da, dar daca ai 2 placi poti arde una din greseala si cu cealalta o inlocuiesti deci mai bine 2 placi funda?

| laurentiu80 a răspuns (pentru StefyJe):

Taci fa ca esti varza.
Raspunsul corect ti l-a dat al3xander.