| Nimeni91 a întrebat:

Duna dragii mei! Deci....am o problema cu calculatorul, care tot revine si nu stiu ce sa fac. Cand il pornesc, uneori, ecranul imi apare negru, insa eu pot auzi ce s-a incarcat pe el. De exemplu, daca ma uit la un film si dintr-o data ecranul devine negru, pot sa aud ce vorbesc personajele, insa mai e o problema....se aude si un bazait ciudat si cand se intuneca ecranul, cand revine la normal. Nu stiu ce poate fi. Daca stiti despre ce este vorba, astept raspunsul vostru.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca poti aude vocea filmului, atunci inseamna ca, calculatorul functioneaza bine.
Problema este pe linia iesirii semnalului video spre monitor sau chiar monitorul.
Iata pasii pe care trebuie sa le urmezi, cand ecranul devine negru (dar calculatorul functioneaza):
1. Verifici daca nu se stinge Led-ul indicator de functionare a monitorului. Daca este stins, atunci monitorul nu primeste curent si trebuie verificat cablul de alimentare (daca este bagat bine in priza, respectiv in monitor).
2. Misti mufa cablului video introdusa in CALCULATOR (o scoti in timpul functionarii si o bagi inapoi).
3. Misti mufa cablului video introdusa in MONITOR (o scoti in timpul functionarii si o bagi inapoi).
4. Daca nici cum nu dai de sursa problemei, atunci incerci calculatorul cu un alt monitor /alt cablu video.

| Nimeni91 explică (pentru Bula):

Se intampla si ceva ciudat cu monitorul: led-ul indicator de functionare se stinge si uneori cand ating monitorul in diferite zone, porneste si imaginea incepe sa reapara.

| Bula a răspuns (pentru Nimeni91):

Misca mufa "cablului de curent", unde este bagat in monitor! Scoate-o si bag-o inapoi ferm in monitor (este defectul cel mai plauzibil).
Misca "cablul de curent" la stecherul bagat in priza si urmareste Led-ul. Daca palpaie la miscare, atunci baga stecherul in alta priza.

| nicu991 a răspuns (pentru Nimeni91):

Dacă nu ai rezolvat incă problema cu recomandările celorlalți este posibil ca partea de alimentare din interiorul monitorului să aibă lipituri "reci" la unele componente (de obicei piesele care se incing). Variatiile de rece-cald fac ca lipiturile de fludor pe placajele electronice să crape in timp.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate fi hard discul sau placa video, trebuie vazut de un specialist si identificată cauza.Dul in service sa il repare cineva priceput.

| nicu991 a răspuns:

Monitorul urmează să-si dea duhul. Sunetul vine din boxe separate sau ai integrat in monitor?

| Nimeni91 explică (pentru nicu991):

Boxe separate. Insa l-am dus la reparat si mi-s-a spus ( inainte de Paste) ca trebuia reinstalat Windows-ul. Sa fie oare de la placa video? Nu stiu de ce face asa dintr-o data.