| Tutuianu_Razvan_1999 a întrebat:

Dupa un an de web development, vreau sa incerc sa fac aplicatii pentru telefon. Acum nu stiu sigur daca sa incerc pe ios sau android. am vazut ca foarte multa lume foloseste android insa pe ios e mai usor si chestii de genul asta. si am mai auzit ca cei de la Apple au facut un nou limbaj de programare numit swift sau ceva asemanator in loc de objective c. cum este acel limbaj fata de java?
funda celui mai complex si bun raspuns

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Smecheria e simpla: android java parca. Ios ai objective C si windows ai unul din limbajele.net, dar se foloseste in general c#.

In principiu NU vrei sa te apuci sa devii capitan pe toate cele 3 sau 2 sisteme de operare din simplul fapt ca multe chestii se fac diferit. Foarte diferit. Diverse optiuni, diverse capabilitati, etc.

Deci... daca nu ai un motiv cu adevarat serios sa intrii pe o platforma, te-as sfatui sa stai in afara lor.

Acum. aici intra in joc asa numitele aplicatii hibrid. Care de fapt sunt niste framework-uri care iti permit utilizarea acelorasi metode, ele fiind insa implementate diferit in functie de sistemul de operare.

Avantajul aici este ca scoti o aplicatie care va avea o serie de cerinte de baza (destul de multe chiar) si vei putea sa ai o singura sursa pentru mai multe sisteme de operare.

Si aici, in functie de abordare ai:
- xamarin, care folosind c# poti sa creezi aplicatii pentru ios si android. Dar iti trebuie un macbook sau un abonament undeva la un server pe net. Un alt dezavantaj ar fi acela ca codul pe care il vei scrie se poate refolosi pana la 70% (personal cred ca este tras de par rau de tot procentul ala). In fine, ideea este ca interfata nu prea o scrii la fel. Mai mult scrii partea de logica, business, etc la fel pe ios cat si pe android, dar la interfata... ai cam pus-o. Sa vedem ce vor face cu xaml, poate reusesc sa faca si asta. Atunci incepe sa devina interesant.

- a doua abordare ar fi un neam care ia un cod in javascript, ti-l compileaza in executabil... si aia e. Nu ti-l recomand, pentru ca este greu de debug-at. Acesta cred ca e stilul appcelerator.

- a treia optiune ar fi phonegap (cordova cum se mai cheama acum) sau unul pe acelasi principiu dar e pe bani de la telerik. In cazul astuia tu practic faci un site in html/css si javascript. Acum javascriptul acela are un fisier care ti-l adauga ei la compilare si prin intermediul caruia poti sa accesezi functii native ale telefonului. Asta ti-l recomand cu multa caldura deoarece este poate cel mai inrudit cu ce faci tu. In principiu iti faci un cont la ei pe site (phonegap) si uploadezi codul acolo, zipat. Sau eventual pur si simplu folosesti linia de comanda, dar pentru asta mai citesti un pic. Nu e mult. E usor. Insa ai grija ca pe IOS ai nevoie sa cumperi cel putin un abbonament de dezvoltator care e cam 99 de parai pe an si care iti permite sa testezi. Mai citesti tu pe acolo ca astia de la Apple sunt cam ciufuti. Iti cer si niste certificate... unul de compilare... altul de executie... sa te scarpini ca maimuta si sa te lauzi ca esti firma smechera... e rusinos dar a prins la public.

Sper sa te fi ajutat.

| Tutuianu_Razvan_1999 explică (pentru cristimihailov):

Mersi man, foarte bun raspunsul. ma voi apuca de android app development
Multumesc inca o data happy

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Platesti firma. Si cam atat. Personal consider, avand experienta pe ambele, ca Samsung e in fata.

Apple a dezvoltat in timp un fel de religie cu privire la produsele lor. Samsung nu. In plus Apple s-a pozitionat ca produs bun, de calitate si ca urmare perceptia este... platesti... ai calitate.

In plus avand ios si-a dezvoltat un ecosistem al lui propriu, el decide ce face.

La Samsung... de fapt ei au acum android. Iar android este folosit si de producatorii ceilalti chinezi gen xiaomi, one plus one, etc. Iar calitatea lor este totusi ridicata. Asa ca apare problema ca de ce tu ca user sa cumperi ceva smecher cand ai alternativa? ( in cazul Apple chestia asta nu se aplica, tocmai pentru ca are sistemul inchis).

Din acest motiv si pretul la Apple e mai mare dar si ei se bucura de rate de profit de pana la 67% pe telrfon cand Samsung nu are ce sa faca si se multumeste cu marja de profit 22% per telefon in medie, ca sa poata supravietui. De aceea banuiesc ca au si achizitionat tienzen(sistem de operare) ca sa isi creeze si ei propia pepiniera... desi cam tarziu. Daca ai vazut au incercat sa faca ceva asemanator cu appstor sau google play... dar na... nu au reusit prea bine.

Asa ca Samsung se vinde prin perfprmabta tehnologica. Apple prin reclama.

| PrecizeEveR a răspuns:

Daca vrei sa faci aplicatii pe telefon, incearca pe android, java e mai usor de invatat, iar invatand java, vei putea sa faci aplicatii si pentru alte lucruri, nu numai pentru telefoane, plus ca din java se castiga mult mai bine.

| Tutuianu_Razvan_1999 explică:

Inca ceva... de ce un iPhone 6 care are dual core si 1gb ram e 3000 lei, iar un s6 cu 3gb ram si octa core e 2500 lei. adica nu e o diferenta uriasa in favoarea samsungului? ce are asa de special iPhone-ul?

| GeniusExtreme a răspuns:

Daca esti incepator, iti recomand sa incepi pe ce platforma iti este tie bine, deoarece in viitor iti va fi mai usor sa inveti si alte limbaje si poti castiga mai mult.