| kMirke a întrebat:

E importanta sa ai un antivirus pentru telefon? [ Android ]
Daca daca, imi puteti recomanda si mie un antivirus bun? De pe magazin play happy [ Am un Nexus 5 si nu as vrea sa imi bat joc de el ]

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Virusii si android-ul is o gluma proasta, care desigur ca vine bine si prinde la o anumita categorie de oameni. Pe android, atata timp cat poti sa fraieresti, sa furi date sau altele ca sa castigi ceva, foarte foarte bine.
Apareau si pe ios antivirusi, numai ca acolo aplicatiile sunt filtrate. Pe android nu.
Prin urmare, nu incarca telefonul cu asa ceva. o sa faca absolut NIMIC. Dar ruleaza in fundal, deci consuma cpu, consuma ram si face bateria sa tina mai putin. Pentru cei care sunt contra, rog sa imi trimita niste virusi de android, sa ii probez si eu...

| kMirke explică (pentru sltlp):

Pai si nu pot sa iau unul de pe magazin play si doar sa scanez odata / de doua ori sa vad daca e totul in regula?
Si dupa il pot dezinstala fara nicio problema

| sltlp a răspuns (pentru kMirke):

Ba da, dar nu o sa gasesca nimic, e cam pierdere de vreme.
Iar anti furat date nu face nimic antivirusul. Aici doar tu ai grija de tine, ca atunci cand dai instalare vezi ce permisiuni are aplicatia. Daca ti se pare ca is dubioase, nu mai instalezi.

| AndyOctav a răspuns (pentru sltlp):

Trojeni, APK-uri infestate. Viermi (Worms) cam atat am avut eu pe Android 4.2.2 big grin

| kMirke explică (pentru AndyOctav):

Eu am 4.4.3, momentan

| sltlp a răspuns (pentru AndyOctav):

Troieni nu sunt, sunt di cateogria virusi. Apk infersate da, dar cine te pune sa iei aplicatii in mod ilegal... Si alea fura datele. Sunt in market destule care fura datele. Cel mai bun exemplu, si vad mii de sustinatori ca aprca aplicatia asta face minuni. face pe naiba: https://play.google.com/......ps/details antivirusul nu iti zice nimic la astea populare, ca doar ce naiba, ne platim coexistena...
Frumoasa aia aplicatie, sa te uiti la ce cere:
Istoricul de pe dispozitiv și din aplicație
Permite aplicației accesul la următoarele: informații despre activitatea de pe dispozitiv, ce aplicații rulează, istoricul navigării și marcajele
Setările pentru date mobile
Folosește setări care controlează traficul de internet prin date mobile
Identitate
Poate folosi următoarele: conturi de pe dispozitiv, datele profilului
Agendă/Calendar
Poate folosi următoarele: calendar, informații de contact
Locație
Folosește locația dispozitivului
SMS
Poate folosi următoarele: SMS, MMS. Se pot aplica taxe.
Telefon
Poate folosi următoarele: telefon, jurnal de apeluri. Se pot aplica taxe.
Fotografii/Media/Fișiere
Poate folosi următoarele: fișierele de pe dispozitiv, cum ar fi imaginile, videoclipurile sau conținutul audio, stocarea externă a dispozitivului
Cameră/Microfon
Poate folosi următoarele: camere, microfoane
Informații privind conexiunea Wi-Fi
Permite aplicației să acceseze informații despre rețelele Wi-Fi, de exemplu, dacă o rețea Wi-Fi este activată, precum și numele dispozitivelor conectate la rețeaua Wi-Fi
ID-ul dispozitivului și informații despre apeluri
Permite aplicației să identifice numărul de telefon și ID-urile dispozitivului, dacă un apel este activ și numărul apelat

Tu te protejezi singur daca vrei. Antivirusii sunt inutili pe moment.

8 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Pe telefon nu ai nevoie de antivirus, iti incetineste telefonul degeaba(chiar daca toata lumea spune ca pe android sunt virusi, ei nu sunt asa de comuni incat sa iti faci griji)

| JoinTu a răspuns:

Iti recomand Avast, este mai bun si decat Bitdefender (doar pentru Android).

| MrAnonym a răspuns:

Nu e importan doar iti maninca ram.