| anonim_4396 a întrebat:

E normal ca mașina de spălat să continue ia apă în timp ce incepe să se învârtă cuva?
Ieri am folosit programul de spălare ușoară la 14 minute, pusesem 3 halate groase și a început să învârtă cuva în timp ce încă lua apă. Apropo, programul s-a oprit sărind peste etapa de stoarcere deși era activată.
Azi am folosit programul Extra Hygiene și tot la fel: a luat apă aproximativ 4 minute în timp ce cuva a început să se învârtă, fiind doar pe jumătate plină cu rufe.
Până acum, la spălările anterioare, nu s-a întâmplat așa.
E vorba despre un model Candy SmartPro cu capacitate de 10kg de rufe. Mașina de spălat este nouă, are aproape 1 an și este în garanție.

Răspuns Câştigător
| NunuNini a răspuns:

Absolut normal.
Masina trage putina apa, roteste rufele ca sa le imbibe cu apa, apoi iar trage apa. Poate nu ai fost atenta inainte sau nu ai auzit ce face masina.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt anumite programe care continau sa traga apa usor chiar in timp ce functioenaza. Acele programe folsoesc extrem de eficient apa de aceae functioneaza in acest fel.
Am un Samsung de cativa ani care face acelasi lucru, fiindca face parte din generatie noua de masini de spalat, cu utilizare economica de apa si electricitate.

Cand folosesti anumite functii ca "spalare usoara" de 14 minute masina doar atat face, spala usor, fara sa scoata apa sau sa stoarca.
Foloseste un ciclu complet de spalare, care spala, clateste si stoarce, fiindca cele de 14 minute sunt individuale, trebuind sa selectezi manual un alt proces, probabil de clatire si apoi altul de evacuare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

In principiu da, insa fix ce zice Emma - e foarte important sa respecti cantitatea de rufe pentru fiecare program.

| Emma30555 a răspuns:

Pentu spalarea de 15 minute cred ca trrbuie ca rufele sa catareasca 1, 5 kg, vetifica chestiile astea dupa cartea masinii, daca le respecti cum trebuie, posibil de aici sa dea anumite erori.