| anonim_4396 a întrebat:

E sigur sa activezi Windows 10 cu KMS?
Am sistemul de operare cumpărat deja (un an și jumătate vechime), dar săptămâna trecută am schimbat placa de bază și procesorul iar acum îmi zice "Activate Windows".
Am incercat sa mă conectez cu acel cont Microsoft pe care îl aveam, dar îmi apare că licența e invalida.

22 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Binenteles! Activeaza-l cu ce vrei numai sa fie activat si gata!

| StefanE2019 a răspuns (pentru lpavel):

Dar nu e considerată ca fiind piraterie?
Eu ce voiam mai de grabă sa întreb, este daca chiar exista persoane să se sinchisească sa verifice Windows-urile dacă au chei cumpărate.

| lpavel a răspuns (pentru StefanE2019):

Asa si? daca descarci muzica, filme, programe, aia nu e piraterie? laughing

| StefanE2019 a răspuns (pentru lpavel):

Ce muzică și ce filme? Folosesc Netflix și YouTube, iar jocurile le am cumpărate de pe Steam...

| lpavel a răspuns (pentru StefanE2019):

Stai calm ca nu te va verifica nimeni! dar daca ti-e frica poti cumpara windows cu 60-80 lei! Acum nu mai sunt asa scumpe!

| lpavel a răspuns (pentru StefanE2019):

Atunci tu esti curat dar nu prea cred ca n-ai descarcat niciodata nimic... e imposibil asa ceva laughing

| StefanE2019 a răspuns (pentru lpavel):

Când eram mic da, aveam obiceiul să descarc de pe net DLC-uri și jocuri vechi

| lpavel a răspuns (pentru StefanE2019):

Atunci acum esti bogat daca poti cumpara tot ce ai nevoie... laughing dar antivirusul e tot cumparat?

| StefanE2019 a răspuns (pentru lpavel):

Da, Bitdefender Total Security

| NLS a răspuns (pentru StefanE2019):

Toate firmele au parte periodic de verificari, fie mici sau mari.
La persoanele fizice vin doar cand te paraste cineva, atunci cand exista suspiciuni ca obtii foloase de pe urma descarcarii (adica descarci si vinzi mai departe)...
In afara e mult mai rau.
Daca te afli in Germania si descarci de unde nu trebuie, te poti trezi cu niste amenzi de nu le poti duce.
Cel mai scump film vazut de mine a costat 900 euro, din care am platit 600, cu tot cu taxa avocatului. laughing

| Illuminati2016 a răspuns (pentru StefanE2019):

Aia nu e muzica e doar un preview pe Youtube, daca vrei muzica trebuie sa fie in WAV, sau FLAC fisierul pentru calitate maxima

| lpavel a răspuns (pentru NLS):

Wow! Inca nu am auzit pe nimeni sa fie prins... Cum te-au prins? Sunt tare curios!

| lpavel a răspuns (pentru StefanE2019):

Atunci esti bogat se stie asa ca mai poti sa cumperi inca o data licenta de win laughing

| NLS a răspuns (pentru lpavel):

Nu am avut rabdare sa apara unde trebuie, si am scos o porcarie de film de pe public, ca voia frate-meu sa-l vada.
L-am tinut cateva minute la seed, apoi l-am sters, si peste 2 saptamani ma trezesc cu răvaş de la 20SecoleVulpe, ziceau ca daca nu platesc 900 euro si nu semnez ceva, se va transforma in mai mult.
Am realizat ca daca semnam chestia aia, ma angajam sa fiu de acord ca data viitoare cand voi fi prins sa platesc orice suma stabilesc ei, oricat de mare (pana spre 20.000).
Am cautat pe net si am vazut ca daca negocierea se face printr-un avocat, se "evapora" acea chestie, plus ca se iese mai ieftin.

Avocatul a zis ca si fratele lui a avut vreo 3 amenzi de genul.
Si in fiecare saptamana are 1-2 clienti cu asa ceva.
La final mi-a urat sa am grija de unde mai scot.
Ma gandeam: astia-s intelesi... laughing

| StefanE2019 a răspuns (pentru NLS):

Chiar era Vulpea Secolului 20 sau niste prefăcuți?

| NLS a răspuns (pentru StefanE2019):

Stiu ce vrei sa zici, dar in momentele acelea, te uiti pe net, daca si ce au mai patit altii, si cam asta e tot ce esti dispus sa faci/cercetezi.
Insa avocatii au trimis scrisoare providerului, si eu am fost instiintat de acesta, deci tind sa cred c-a fost "legit".

| NLS a răspuns (pentru StefanE2019):

In alta ordine de idei, ce te impiedica sa folosesti Windowsul asa cum vine de la mama natura?

Nu mai suntem la Windows 7, unde expira dupa un timp.
Am instalat in 2017 unei vecine, merge exact la fel si acum.
Ilegal nu e, caci daca era, il faceau sa expire dupa 1, 2, 3 luni.
Doar ca nu e tocmai etic.
Dar nici sa cumperi licente furate de pe eMAG, ebay, etc nu e deloc ok.
As zice ca e chiar mai rau.

| Zuzu1991 a răspuns:

Daca te-ai fi ocupat de piraterie aveai solutie piratata de activare
iar daca l-ai avut activat pe bune, atunci da telefon la Mircosofti si urla, la ei:
https://www.microsoft.com/ro-ro/romania/contact

| GPA a răspuns:

Schimbând placa de bază, licența de tip OEM (original equipment machine) se va dezactiva din sistemul de calcul, deoarece HID-ul (hardware id) noii tale plăci de bază nu corespunde cu HID-ul înregistrat în baza de date de la Microsoft anterior pentru vechea placă de bază. În acest caz, activarea nu se va mai efectua decât pentru vechea placă de bază.
De aceea există licențele Retail, licențe care pot fi transferate de pe o placă de bază pe alta. Aceste licențe pot fi de asemenea asociate contului de Microsoft, pot fi dezinstalate dintr-un sistem de calcul și utilizate într-un alt sistemul de calcul, respectiv o altă placă de bază prin conectarea la contul de Microsoft.

Ar fi fost util de la bun început, știind că este foarte posibil să existe upgrade-uri importante (precum schimbarea plăcii de bază), să fii luat în calcul o licență retail, fie că vorbim de licențe electronice (ESD) sau kituri FPP (Full product package, kituri ce includ atât mediul de instalare a sistemului de operare de pe unitate DVD/USB, cât și codul de activare).

Din punct de vedere legal,
la nivel de consumator, serviciul KMS (Key management services) nu este legal, deoarece folosești chei generice de activare a sistemului de operare, chei activate prin servere de activare din afara rețelei Microsoft. Cu alte cuvinte, "KMS" nu face decât să "păcălească" (să blocheze sistemul de activare din rețeaua Microsoft) sistemul de operare că produsul este activat, dar el utilizează cu totul și cu totul alt serviciu / server de activare.

Cea mai sigură și corectă metodă de activare în cazul tău presupune o licență de tip Retail! happy

Licență retail la preț accesibil :

https://pro-licenta.ro/......onica.html

| NLS a răspuns (pentru GPA):

Licenta aceea e obtinuta in moduri ilegale
(fie e o instanta a unei licente de tip VL, sterpelita de prin companii, si ei vand aceste instante individual drept Retail, care Retail costa 140 euro, nu are cum sa fie 15, nici macar daca ar face parte dintre licentele destinate tarilor sarace din lumea a 3-a..., fie e cumparata cu carduri sau Paypal-uri furate, si va fi dezactivata cand Microsoft intra pe fir, adica in momentul in care posesorul cardului reclama ca i-au disparut bani din cont).

Am patit, cu una din 2 cumparate. A fost dezactivata dupa 1 an si 2 luni. Cealalta e ok deocamdata...
Iar cele 2 licente de Office cumparate, nu a putut fi activata niciuna, erau deja folosite. Asa ca acum dupa ce am pierdut aprox 90 euro, tot la varianta clasica am ajuns.

| GPA a răspuns (pentru NLS):

N-aș prea crede, am doua licențe de la ei de 3 ani de zile și n-am nicio problemă. Au fost validate, sunt licențe digitale retail ce le activezi oricând și fără probleme laughing

Mie cum de nu mi se dezactivează încă după 3 ani de folosire? laughing laughing

| MValentin a răspuns:

Daca esti in România si activezi pe propriul pc poti sa il activezi nimeni nu iti face nimic