| ioanamonica a întrebat:

Ìeri mi-am formatat windows-ul (am xp sp3). Inainte sa-l formatez mergea netul dar acum nu mai merge s-a sters tot din calculator. Nu mai am nici cele doua calculatoare acolo jos pe taskbar langa data si ora care ma atentiona cand am net. Eu tot timpul prindeam netul de la vecinul meu care are wirelless. Ma poate ajuta cineva cum sa-l fac sa mearga iarasi? Multumesc frumos!

19 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Ia încearcă tu varianta mai simplă, să vezi dacă nu e deconectată "Local area connection"... Intră la "Start", "Panou de control", "Conexiuni în reţea" şi dă tastă dreapta pe "Local area connection" şi selectează "Activare"... Atunci o să-ţi apară cele două calculatoare jos în bară.
Dacă e în engleză, Control panel, Network connections... Baftă!

| KodrutZ a răspuns:

Hmmm... dar DRIVERELE ai binevoit sa le reinstalezi?

| valentingb a răspuns:

Nu exista acest termen " reformatarea windowului". Poate l-ai reinstalat si ai reformatat hardul happy. Instaleaza-ti driverele placii de baza, de retea, wireless, audio/video si poate mai ai vre-unul. Apoi daca ai internet RDS sau Click Net fa-ti setarile de internet ca sa te poti conecta.

| alexs99 a răspuns:

Pentru a merge ca inainte trebuie sa instalezi driverele.

| ioanamonica explică (pentru alexs99):

Cum ca nu am cd cu drivere nu am primit nimic la laptop cand l-am cumparat(secound hand)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Netu-l iti merge dupa ce instalezi driverul placi de retea, iti trebuie cd-ul de la placa de baza, iti trebuie attansic fast ethernet sa-l instalezi

| ioanamonica explică (pentru anonim_4396):

Au cand am cumparat laptop-ul (secound hand) nu am primit nici un cd cu drivere si absolut nimeic la el; doar incarcator si laptop atat

| anonim_4396 a răspuns (pentru ioanamonica):

Vezi modelul de placa de baza din laptopsau modelul laptopului deschizi run din start si scrii dxdiag si evzi ce modle de lkaptop e itri pe net undeva si cauti driverele si le bagi pe stick la tine in pc si vezi daca merg, alta solutie nu ai

| tr3ig a răspuns:

Daca tu zici ca iti apareau doua monitore jos in bara ori ai doua placi de retea (na pe placa de baza si una placa normala) ori ai unitate de server. trebuie sa instalezi driverele la placa de retea, una la mana si a doua la mana tu este posibil sa ai netu prin rds, iar la netu prin rds tu dadeai pe o icoana de pe desktop ca sa te conectezi la net, nu se conecta automat si atunci trebuie sa iti fac iar conexiunea, astept un raspuns de la tine sa imi zici ce net ai si alte detalii si o sa incerc sa te ajutwinking te pup:*

| ioanamonica explică (pentru tr3ig):

Nu stiu ce net are vecinul. Eu il prindeam de la el prin wirelless. Cand am cumparat laptop-ul (secound hand) nu am primit nici un cd cu drivere si absolut nimeic la el; doar incarcator si laptop atat. Cum stiu eu ce drivere imi trebuie?

| ioanamonica explică (pentru ioanamonica):

Nu dadeam pe ecran sa conectez absolut nimic.Mi se conecta el

| tr3ig a răspuns (pentru ioanamonica):

Ahaaaaa, deci sa inteleg ca furi netwinking tongue, baga idu tr3i_g si te ajut eu. te ateptwinking

| InTeReSsUl04444 a răspuns:

Cand ai formatat windows-ul ai sters si aipiurile de la net! trebuie sa le bagi iar!

| ioanamonica explică (pentru InTeReSsUl04444):

Cum

| InTeReSsUl04444 a răspuns (pentru ioanamonica):

Tu ai netul tau sau il iei de la vecinu?

| ioanamonica explică (pentru InTeReSsUl04444):

Eu nu am net ci il prin de la vecinul prin wirelless. Dar de ieri de cand mi-am formatat laptop-ul nu-l mai prind

| InTeReSsUl04444 a răspuns (pentru ioanamonica):

Cred ca la blocat!

| cZmNo1 a răspuns:

Cand ti-ai formatat windowsu ai sters tot si de aceea nu mai gasesti programele.Ca sa-ti apara din nou cele 2 calculatoare jos ar trebui sa bagi cd-ul de la placa de baza si trebuie sa gasesti ceva de genu: Install Realtek LAN... si apoi o sa-ti apara inapoi cele 2 calculatoare.

| pody a răspuns:

Pai cautati driverele si instaleazale