| BODYSS a întrebat:

Este aceasta placa video: ATi Radeon HD4870 VaporX

Mai buna decat aceasta: NVIDIA GeForce 7100 GS?

Care este mai puternica? Ca eu nu le am cu partile componente.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La ATi Radeon HD4870 Vapor-X sunt doua variante. Cea cu 1 Gb de memorie si cea cu 2 Gb de memorie. Oricum sunt mai bune decat nVidia ele fiind GDDR5 ( mai noi) si celalalta fiind doar GDDR2 (mai veche). Apoi procesorul nVidia are abia 300 Mhz pe cand la ATI procesorul are 750 Mhz.

| laurentiu80 a răspuns:

In comparatie cu acel 7100GS este problema de cel putin 50 de ori mai buna. Dar 4870 este o placa video care consuma mult, in jur de 130 w, are 2 mufe de alimentare externa, asa ca iti trebuie o sursa decenta, de firma. Eu ti-as recomanda un hd5870 deoarece e compatibila dx11, fata de 4870 care e dx10, asa ca pe 5870 vei rula jocurile noi fara nicio problema.

| BlackMarket811 a răspuns:

Salut! ATi radeon HD4870 VaporX este o placa care consuma mult dar este mult mai buna fata de NVIDIA geforce 7100 GS.HD 4870 este gddr5 si 7100 este gddr2 dar, iti trebuie si PC bun pentr 4870. Bafta!