| RoseWerthner a întrebat:

Este cineva inginer IT? Cum e sa faci o facultate in IT? E greu? Ce lucruri noi înveți acolo?

Răspuns Câştigător
| EntertainYou a răspuns:

Da, e destul de greu, in sensul ca se munceste si e o facultate serioasa. Bine, teoretic, nu stiu cat de bine se studiaza peste tot, dar la marile universitati din tara ar trebui sa fie ceva serios.

Majoritatea lucrurilor pe care le inveti acolo si nu acasa (de pe Google) sunt lucruri mai abstracte si analitice despre informatica/algoritmica, poate si ceva electronica/retele/telecomunicatii si destula matematica mai superioara despre domenii ca statistica.
N-ai nevoie de toate, dar nah, rolul unei facultati e sa iti arate din toate subdomeniile.

Dar asa cum a zis cineva si inainte, e destul de necesar sa vii la o asemenea facultate cu pasiune/interes fata de domeniu, nu asa in voia sortii ca au sugerat parintii, prietenul, catelul, ori ca se aude ca e domeniu in care se castiga bani peste media tarii. Daca vrei s-o faci pentru bani exista destule alte domenii si n-are rost sa pierzi timpul cu ceva ce nu-ti place. Tin sa fac mentinunea asta pentru ca stiu ca o buna parte dintre cei care intreaba o fac asa doar de dragul sondajului pentru a nu se speria prea rau ca domeniul nu e ce-i intereseaza, dar banii sa vina...si asa in ziua de azi se poate cumpara aproape orice cu bani, inclusiv proiectele de diploma si disertatie. Mi-e teama ca pe viitor facultatile vor ajunge o gluma proasta in masa. In sensul ca vor fi doar fabrici de bani/diplome, nu de specialisti.

| RoseWerthner explică (pentru EntertainYou):

Mulțumesc pentru raspuns întrebam pentru un var care e clasa a 10-a si il pasionează insa nu e bun la matematică. eu niciodată nu m-aș vedea in IT, eu vreau sa ma fac fizioterapeut cu planuri de plecare din țară din pacate...

| EntertainYou a răspuns (pentru RoseWerthner):

Oricum, sa nu se lase descurajat.
Mai are timp sa invete.
Matematica nu este esentiala pentru o cariera in IT. Ma refer mai mult la software development (sunt diverse subdomenii care nu necesita).
Dar facultatea in sine e mai mult decat programare, e vorba de informatica (computer science) care presupune arii mai variate bazate pe matematica mai avansata, deci fara cunostinte de baza in liceu la matematica nu prea o sa fie placut.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iti place domeniul si intelegi domeniul nu e greu...

| Frank51 a răspuns:

Este super usor pentru cei care sunt buni.
Este super greu pentru cei care nu-s pregatiti.

Eu sunt in IT anul 2 si am fost oarecum nepregatit si am reusit sa revin in mare parte atat cu matematica cat si cu fizica, evident nu la nivelul celorlalti colegi. Daca iti place domeniul foarte foarte tare si te vezi fiind inginer sau programator in domeniu, atunci merita fiecare secunda.

| brokxy a răspuns:

Stiu un baiat care a mers acolo si in primele luni a renuntat. A spus ca este fizica, matematica foarte grea, foarte grele cursuri. Daca nu te pasioneaza matematica nu recomand