| anonim_4396 a întrebat:

Este compatibila o placa video cu slot PCI 3.0 pe o placa de baza cu slot PCI expres X16 2.0? Care sunt diferentele? Se va pierde din performantele placii video?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Da, este compatibilă, dar din cauza magistralei PCI-E v 2.1 a plăcii de bază plac video va funcționa la lățimea de bandă a magistralei v.2.1, adică va funcționa la un potențial de 60-70% din ceea ce poate real.De regulă acest downgrade nu se simte asă tare „cu ochiul liber", dar se va simții în cazul în care ai nevoie de lățime de bandă, cum este în cazul softurilor de randare grafică și video. Oricum este un antidot și pentru asta, și anume să achiziționezi o placă video de exemplu de 256 biți, care real va lucra undeva la 180 biți după downgrade-ul la lățimea de bandă de transfer.Succes

1 răspuns:
| Jipa95 a răspuns:

Depinde despre ce placa video este vorba. Cele low budget precum r7 240 1gb ddr5, gt 730, r7260x, gtx 750ti, etc, nu vor fi limitate d.p.d.v al performantelor. Doar la placi video high end precum gtx 970, 980/ti, samd vor exista probleme de banda.

Bafta!