| ScortSyndicate90 a întrebat:

Este normal ca o/un alimentator/incarcator/sursa/adaptor samd fie ca este vorba de console pc telefon mobil etc sa se incinga? Este o problema sau ceva normal! Spre exemplu, este normal ca un adaptor de laptop Asus sau orice firma ar fi el sa se incalzeasca? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

3 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Salut! Daca nu il supra-soliciti in timpul alimentarii folosind gadge-tul respectiv (tableta, telefon, lapton) atunci nu este normal.Si ai spus de cablul de alimentare pc din cate vad.Acel cablu NU trebuie si NU este normal sa fie incins! Daca vorbim in schimb de un banal incarcator de telefon sau laptop, atunci e ceva normal mai ales daca il butonezi in timp ce se incarca cum am mai zis.In schimb daca pui telefonul la incarcat si dupa ce ajunge la 100% gasesti incarcatorul extrem de incins (fara sa fi accesat telefonul pe toata durata alimentarii cu energie) atunci nu este deloc ceva ok si ar trebui schimbat.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Depinde cum a fost proiectat si daca functioneaza la putere maxima sau nu. Daca este doar caldut nu e nicio problema, daca este fierbinte (nu poti tine mana pe el) este o problema ori cu el ori cu echipamentul pe care il alimenteaza.

| xSega a răspuns:

Da este normal, mai ales în gaming, pentru că orice adaptor când este solicitat generează căldură dar asta nu îl afectează cu nimic pentru că așa este gândit să funcționeze