| davedavedave93 a întrebat:

Este vară și mulți dintre noi circulăm cu bicicleta, care nu este tocmai ieftină și de multe ori este necesar s-o lăsăm între câteva minute și câteva ore, legată cu un „antifurt" pe unde credem de cuviință că este mai protejată, până terminăm treaba. Având în vedere că vrem să ne protejăm investiția cât mai bine, apelez la ce-i care cunoașteți. Ce tip de antifurt îmi recomandați ca fiind cel mai bun? Am avut recent, un cablu spiralat din oțel, destul de gros, și mi-a furat bicicleta imediat. Acum aș vrea să cumpăr un antifurt „imposibil" de spart. Știu că nu există modele imposibil de spart, dar înțelegeți unde bat. Vreau să fac cea mai bună alegere cu privire la antifurtul pe care urmează să-l cumpăr. Aveți sugestii în acest sens? Voi ce tip de antifurt folosiți?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Eu am rezolvat problema cu un lant calit si cimentat, astfel ca s-a sricat inclusiv lama de taiere a unui cleste de taiat, de 80cm, profesional (dar lantul tot a ramas netaiat big grin ).
In loc de lacat a fost facut un dispozitiv de inchidere care a necesitat 2 "chei" diferite, actionate in acelasi timp. "Cheile" au fost facute la strung, cu gaurire excentrica. Inclusiv materialele acestui "lacat" a fost tratate termic asemanator lantului.

Ideea a venit de la un spargator "profesionist", condamnat de mai multe ori pentru spargeri, care totusi a reusit sa taie sistemul dupa aproape 2 ore de chinuire ( big grin ) si peste 10 scule speciale distruse.

Sistemul a fost preluat de multi colegi de munca pentru a-si asigura rotile masinilor...

Cateva recomandari impotriva furtului bicicletei:
- parcheaza-ti bicicleta la vedere, unde umbla multi oameni, preferabil intre mai multe biciclete parcate
- leaga ambele roti, cat si cadrul si scaunul, pentru a nu se poate fura pe componente
- nu-ti lega bicicleta de materiale /obiecte care se pot taia mai usor decat dispozitivul antifurt (tevi, bare sau copaci subtiri)
- nu-ti afisa /vopsi strident bicicleta si nu te lauda mult cu ea, pentru a nu provoca hotii priceputi!

| davedavedave93 explică (pentru Bula):

Să înțeleg că tu și colegii de muncă folosiți un astfel de dispozitiv? Îmi poți da un link/nume complet/ceva după care să-l găsesc? Mulțumesc mult!

| Bula a răspuns (pentru davedavedave93):

Oi fi eu Bula, dar nu sunt chiar prost. tongue
Pe net poti cauta mul si bine, n-ai cum sa le gasesti.
O asemenea scula nu se publica, n-ar mai avea secret.
Daca esti de meserie, din descrierile pe care le-am dat iti poti face si propriul dispozitiv.
Daca te intereseaza detalii tehnice, le pot da contra cost.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Http://www.bigpantha.com/best-motorcycle-locks-and-chains/

uite pe aici, probabil e mai scump decat o bicicleta, dar nu mai fura nimeni cu asa ceva

| sierra1 a răspuns:

Https://www.veloteca.ro/antifurt-merida-cablu-spiralat-2015

asa ceva am văzut că a rezistat la tentativa de furt (nu a reușit nici să-l taie nici să-l spargă, doar l-a făcut inutilizabil)

| GabiDumitrescu a răspuns:

Las-o si tu unde e un paznic undeva si baga-i omului un 10 RON in buzunar.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu exista nimic care sa fie imposibil de spart/taiat. In general iti doresti sa le faci treaba cat mai grea incat sa ii descurajezi. Varainta cea mai ok pret/calitate esa iti cumperi un U-Lock Ceva de genu https://www.decathlon.ro/antifurt-bicicleta-940-u-id_8331482.html) + un lant cu lamele (ceva de genu https://www.emag.ro/......VH52BBM/).

Ajungi la 400+ lei cu ele dar dureaza atat de mult sa le tai incat cei mai mult hoti se vor orienta catre alta bicicleta.

Asta nu inseamna ca vei fi 100% sigur, pot oricand sa taie rastelul si sa iti ia bicicleta sau sau sa petreca 2 ore cu ea sa o deschida (in caz ca o pui intr-un loc retras pe unde nu trece nimeni.)

| Dalmore a răspuns:

Eu mi l-am luat pe cel mai ieftin gasit si il am de 2 ani, nicio problema n-am avut cu el, sigur l-ai inchis bine? :/

| sierra1 a răspuns (pentru Dalmore):

Poate că bicicleta ta nu a tentat pe nimeni deocamdată

| davedavedave93 explică (pentru Dalmore):

Sigur! Tot atunci a rămas fără și un amic care o lăsase tot acolo. Bine înțeles că erau mai multe biciclete și unele erau legate cu același tip de „antifurt". Mna...