| AdeeDxD a întrebat:

Este vr-un procesor cu socket 775 care sa poata rula destul de bine jocurile gen far cry 3, GTA IV etc si pe care sa-l suporte placa asta de baza? daca se poate sa-mi dati si un link.
http://www.asrock.com/mb/Intel/G41M-VS3%20R2.0/index.ro. asp

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. da sunt procesoare, precum: core2 quad q9650; 9550 9505 9405; 9400; 9300; 8400; 8300; 8200; 6600. De preferat primele(sunt mai performante). DAR
nu merita sa dai banii pe asa ceva, deoarece e o platforma veche si dai multi bani aiurea. Mai castigat iesi daca vinzi si cumperi alta placa video, alt procesor si alta placa de baza.
Cat despre placa video, ai ales de capul tau panarama de gt 630, care e vai de ea.

| taken a răspuns:

Pentru ce vrei tu va trebui sa schimbi placa de baza pentru a pune alt procesor(775 este mort, oricum nu erau procesoare bune pentru ce vrei tu).
Pentru jocurile pe care le vrei ai nevoie de o placa video buna.
Placa de baza pe care o ai suporta memorie RAM DDR 3 deci poti pastra memoria eventual mai adaugi cativa GB.
Nu stiu ce sursa ai poate trebuie si ea schimbata.

| AdeeDxD explică (pentru taken):

Placa video este Nvidia GeForce Gt 630, am 4Gb RAM si sursa este de gaming din cate-mi amintesc. luata acum 2-3 ani maxim.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru AdeeDxD):

Placa video este slaba pentru Far Cry 3 dar daca il vei juca cu rezolutia HD si detalii minime atunci o sa mearga destul de bine, in legatura cu procesorul vezi poate gasesti un E5200 sau altul pe 45nm la un pret bun. Pentru e5200 pretul bun inseamna 100 lei. (Ma refer la mana a-doua-a).
Daca esti din Galati am eu un Pentium E6600.