| madalin001 a întrebat:

Este vreo diferenţă între plăcile de bază Asus H81M-A şi B85M-G, spuneţi-mi ce beneficii are chipsetul B85 faţă H81.

Asus H81M-A : http://www.mediadot.ro/......-micro-atx

Asus B85M-G: http://www.mediadot.ro/......tx-haswell

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-i mare diferenta intre cele doua placi. Sunt placi pentru cei mai saraci ca noi. Cei bogati au computere cu mii de lei. E bine ca te-ai hotarat pentru un socket mai modern si gata.
Si celalalta are 4 SATA. Pe un SATA merge DVD-ul, pe unul HDD-ul si mai raman doua care le poti folosi pentru flopy si un al 2-lea HDD sau 2 HDD-uri.

4 răspunsuri:
| madalin001 explică (pentru Salontanul):

Am citit asta inainte sa postez, vreau o explicatie de la tine, se merita sa mai dau bani in plus pentru. B85? Cand imi este de folos cele 4 SATA?

| madalin001 explică (pentru Salontanul):

Vreau sa-ti mai spun ca doar Asus B85M-G are PCI Express 3.0 x16, pe care se pune o placa video DDR5.

| Salontanul a răspuns (pentru madalin001):

Merge si o placa mai slaba. Nu conteaza. Ok. Ia-o daca-ti place.

| Salontanul a răspuns (pentru madalin001):

Nu-i mare diferenta intre cele doua placi. Sunt placi pentru cei mai saraci ca noi. Cei bogati au computere cu mii de lei. E bine ca te-ai hotarat pentru un socket mai modern si gata.
Si celalalta are 4 SATA. Pe un SATA merge DVD-ul, pe unul HDD-ul si mai raman doua care le poti folosi pentru flopy si un al 2-lea HDD sau 2 HDD-uri.