| ItzRivenGod a întrebat:

Este vreo problema daca instalez vista home premium anumea pentru laptop pe unitate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cheloo, frumoasă experiență dar hai cu mai multe detalii. Tipul ăla de licențiere se numește OEM (search google). Eticheta cu codul de pe spatele laptop-ului e alocată numai acelui laptop printr-un serial hardware unic fiecărui calculator. La activarea sistemului pe internet, la serverele Microsoft ajung atât acel hardware ID unic cât și serialul. Dacă ele corespund, Windows-ul se activează, dacă nu... vei primi o eroare. Această eroare o vei primi când vei încerca să activezi Windows-ul respectiv de pe unitate. O să-l poți folosi timp de 30 de zile (până la 120 de zile prin REARM) fără să-l activezi, dar... cam atât.

4 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Nu exista compatibilitate.
luchass - doar ca e nevoie de o aplicatie suplimentara
,,, si anume progr."Vistalizator".
Radu - cu acest program, chiar daca vei avea Vista Starter, Home Basic, Home Premium sau Business vei putea sa schimbi interfata sistemului de operare. Mai mult: chiar cu fisierele puse la dispoziţie de Microsoft.com! Alege modul intern de instalare (internal mode), vezi pentru asta pagina cu detalii despre utilizare (usage):
http://www.froggie.sk/
De altfel poti cauta cu Google "programe traduse" sau "softuri traduse" si ai sa gasesti multe programe traduse in romana pe care le poti folosi indiferent in ce limba este SO-ul Vista sau XP.Iti recomand sa te uiti si aici un pic :
http://www.eduard.ro/2007/05/probleme-cu-windows-vista.html
Sper ca te-am inteles, bafta!

| cheloo74 a răspuns:

Cred ca te referi la DVD/CD cu windows pe care l-ai primit odata cu laptopul. Raspunsul este NU. Vei putea sa-l instalezi dar va merge doar un timp limitat(de regula 30 de zile). Se poate instala doar pe laptopul tau. Daca te-ai uitat cumva in partea dedesubt a laptopului ai observat un serial number. Acela este serialul windowsului pe care il ai si el este imperecheat cu laptopul, ca sa zic asa. Daca il instalezi pe alt calculator serialul nu va fi valabil si nu cred ca vei gasi altul care sa mearga. Eu vorbesc din experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. in plus el nu e facut special pentru laptopwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nui nici o problema doar conteaza sa aiba suficienta memorie sa poata sa se desfasoare windousu vista contine multe an rest merge pe ori ce sal instalezi