| Asteo a întrebat:

Este vreun mod prin care Windows 32bit sa poata citi mai mult RAM? Am un sistem cu 6 GB RAM, pe care am instalat Windows Vista 32 bit. Cum era de asteptat, Windows nu recunoaste decat 3.5 GB RAM. Am auzit ca este posibil sa citeasca mai multi RAMi pe 32bit. Stie cineva vreun mod, un software sau ceva care sa citeasca toti cei 6 GB?

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu confunda cata memorie vede cu cata memorie consuma un sistem. Daca vrei sa vada mai multa memorie instaleaza varianta pe 64 biti.
Si sa vezi ce surpriza o sa ai.

| taken a răspuns:

Singura solutie este un sistem de operare pe 64.Asta daca suporta procesorul.
Ce procesor ai?

| Asteo explică (pentru taken):

Intel Core i5 3350p. Procesorul suporta, sistemul are 6 GB RAM si cand l-am cumparat avea Linux pe 64bit. Vedea toata memoria RAM.

| taken a răspuns (pentru Asteo):

Baga Windows 7 x64.
Vezi ca ti-am trimis un mesaj.
Vezi in stanga unde scrie cu portocaliu.