| NVRE a întrebat:

Eu vreau sa fac un scaner dar am o problema (este facut in python).
Ca de exemplu :
a=1
b=2
ip=input ("Set a target : ")
if a < b
executa programul x cu + (ip)
Cred ca ar trebui sa import modulul os dar nu prea stiu cum sa il folosesc.

Răspuns Câştigător
| FaraNume1245 a răspuns:

Nu înțeleg. Vrei să faci un script care să "cheme" (call) alt script?

7 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Ce scaner? Port scanner? Directory enumeration?

| NVRE explică (pentru FaraNume1245):

Nu conteaza.
Doar vreau sa aflu cum sa dau run la un script din acel script.
Ca exemplu:
a=2
b=2
if a=b
ruleaza programul x.

| NVRE explică (pentru FaraNume1245):

Pai vreau sa fac ceva de genul :
Am mai multe scripturi dedicate scanarii si vreau sa le bag intr-unul.
Vreau sa dea mai multe optiuni si in functie de ce alegi sa ruleze un script.
ca de exemplu
a=input ("alege o optiune : ")
1. exemplu
2. exemplu
3. exemplu
if a=1
ruleaza programul x

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NVRE):

Poți folosi subprocess sau os pentru asta. Subprocess.call îți oferă mai mult control asupra procesului decât os.system, dar pentru lucruri simple nu contează diferența.
Caută pe Google și în documentație să afli cum să le folosești.

| NVRE explică (pentru FaraNume1245):

Am rezolvat.
Am dat import la os si am reusit sa fac ce am vrut.
Multumesc de cooperare.

| NVRE explică (pentru FaraNume1245):

Asta am inainte de a vedea asta.
Mersi oricum big grin.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NVRE):

Nu înțeleg. Vrei să faci un script care să "cheme" (call) alt script?

| EuSuntRobertel a răspuns:

Salut! Te pricepi la programare? Da-mi mesaj pe Instagram:@adriang.robert sa discutam.