| Pisoi98 a întrebat:

Exista sau se poate sa imi urmareasca cineva calculatorul de la distanta adica ma refer sa vada cand deschid calculatorul sau ce accesez pe internet, mi se pare ca ma urmareste cineva.DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Mariusbraila1993 a răspuns:

Se poate printr`un keylogger care l-ai primit pe mess sau depinde ce ai descarcat Si daca este foarte bine facut nici un antivirus nu il detecteaza. Acel keylogger trimite celui care te urmareste tot ce are nevoie. Conversatii, parole, screenshot`uri cu desktopu etc. Cel mai bine este sa dai un format la pc. si sa numai iei orice prostie dupa net. messenger etc.

5 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Exista programe, dar multe sunt ilegale, si mai multe costa imens.
Asa ca probabilitatea este foarte mica, oricum, daca te simti urmarit inseamna ca faci ceva "rau" sau care nu prea ar trebui facut, daca te simti urmarit.
Nu e treaba mea, asa ca simplu spun ca este putin probabil, dar se poate.
Acum depinde si de tine, trebuie sa te pricepi la pc-uri ca sa-ti dai seama daca esti urmarit.
Dar nu cred ca ar fi ceva foarte important de vazut la calculatorul tau ca sa se uite cineva ce faci tu, asa ca stai linistitwinking

| GeosBIOS a răspuns:

Da sigur ca se poate, mai ales daca te-ai jucat cu porturile sau cu firewall-ul din windows, deschizand astfel porturi pe care nu e bine sa le ai deschise, decat daca le-ai deschis cu buna stiinta.

Poti fi urmarit si printr-un malware, sa-i zicem virus, care are ca principal scop sa trimita celui interesat de viata ta, exact datele pe care le urmareste. Daca-i vorba despre un virus mai nou, un antivirus nu te ajuta prea mult. Cel mai bine ar fi sa-ti instalezi un programel care monitorizeaza traficul pe porturile PC-ului si astfel sa te convingi singur daca intr-adevar calculatorul tau primeste semnale suspecte, in cazul cu porturile deschise, sau trimite semnale chiar daca tu nu il pui sa trimita nimic, in cazul malware-ului

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil esti paranoic sau ai spart vreun server NASA si chiar te urmareste cineva.

| AliceAne a răspuns:

Da, doar cu anumite programe gen Teamviewer, RealVNC etc. dar la aces

| AliceAne a răspuns:

Da, doar cu anumite programe gen Teamviewer, RealVNC etc. dar la aceste programe trebuie sa dai un acord, se face legatura cu un anume cod si parola. nimeni nu iti poate urmari calculatorul fara ca tu sa aceste programe in pc (activate).