| leiciu a întrebat:

Exista un program sau un tutorial care mi-ar permite rularea jocurilor de pe ps3(nemodat)pe un psp(modat)?

4 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Nu. PSP și PS3 au specificații și hardware complet diferit. E ca și cum ai vrea motor de vapor pe dacie.

| Axz_axn_1978 a răspuns:

Odarea unui PSP consta in instalarea unui soft care sa permita rularea mai multor aplicatii direct de pe memory stick (card) asa numitele programe "homebrew" care sunt de fapt niste aplicatii similare celor de Windows dar create special pentru PSP. In functie de modelul PSP-ului modarea poate fi permanenta sau temporara. Cele care se modeaza permanent din pacate sunt din ce in ce mai rare deoarece a fost intrerupta fabricarea lor. La cele cu modare temporara daca scoateti bateria sau aceasta se descarca atunci modarea se pierde si ea trebuie refacuta. Lucrul acesta se intâmpla datorita unei protectii hardware introdusa de producator la placile de baza TA-088v3, TA-092, TA-093, TA-094, TA-095 cu care vin echipate noile PSP-uri. Pentru a evita refacerea modarii de fiecare data se recomanda oprirea PSP-ului in modul stand-by (se actioneaza butonul de power scurt in sus) in loc de power off (cand se tine mai multe secunde in sus). Astfel nu veti mai pierde modarea dar trebuie sa aveti grija sa tineti mereu PSP-ul incarcat. Indiferent de modelul PSP-ului trebuie sa fiti atenti ca dupa modare sa nu va faceti update pentru ca automat veti pierde modarea iar in cazul modelelor care se modeaza temporar nu se va mai putea reveni la soft-ul avut anterior. Spre deosebire de PSP-urile care se pot moda temporar la cele care se pot moda permanent se poate reveni la soft-ul avut anterior chiar si dupa un update. Operatiune care se numeste downgrade.

Diferenta intre modarea permanenta si cea temporara consta in faptul ca la cea temporara dupa ce se consuma bateria de tot modarea se pierde si ea trebuie refacuta. Nu trebuie sa va faceti griji pentru ca o sa va puteti remoda si singuri psp-ul in 20 sec. Daca o sa aveti grija sa pastrati tot mereu bateria incarcata n-o sa mai aveti nevoie sa-l remodati niciodata.

Cateodata se mai poate intâmpla ca soft-ul instalat sa nu mai functioneze cum trebuie si atunci PSP-ul trebuie resoftat sau remodat. Acest lucru se intâmpla numai la PSP-urile care se modeaza permanent deoarece acestea folosesc o zona de memorie flash neprotejata care poate fi afectata daca o sesiune de citire scriere nu s-a finalizat corect. Ex: s-a scos discul UMD in timp ce rula jocul sau s-a scos bateria sau cardul in timp ce jocul facea autosave. La PSP-urile care se modeaza temporar acest lucru nu se intâmpla pentru ca daca se scoate bateria pur si simplu PSP-ul revine la setarile originale de fabrica nefiind afectata zona de flash.

Un alt caz care mai poate aparea accidental este asa numitul brick care consta in imposibilitatea folosirii PSP-ului. Pur si simplu acesta refuza sa mai porneasca. La actionarea butonului de power se aprinde led-ul verde fara sa se aprinda si display-ul iar dupa cca 20 secunde PSP-ul se inchide. De cele mai multe ori acest lucru se datoreaza unui update esuat cand PSP-ul a fost intrerupt in timp ce-si facea update. La PSP-urile care se modeaza permanent se poate face un-brick iar reusita e in proportie de 99% insa la cele care se modeaza temporar acest lucru nu se poate face facând astfel inutilizabil PSP-ul iar singura solutie o reprezinta schibmarea placii de baza.

| Miruforever a răspuns:

Nu logic
big grin