| Vamp_1710 a întrebat:

Exista vreun program care poate detecta probleme de natura Hardware?
Am cumparat o placa video Sapphire HD 6950 am montat-o, functioneaza (presupun eu doar in modul IDLE) pentru ca atunci cand vreau sa deschid un joc un film sau orice program care solicita placa video, se blocheaza imaginea imi apar linii verticale si dupa negru tot numai misca nimic si trebuie sa dau restart.
Am urmatorul sistem:
-placa de baza AsRock Conroe 1333
-procesor Intel Core 2 Duo E6550 @ 2.33GHz (2CPUs)
-4GB Ram DDR2
-sistem de operare Windows 7 ultimate
-placa video am precizat mai sus
-Sursa de 750W Combat Power

Astept sugestii sau daca cineva a patit la fel poate ma lamureste si pe mine care ar fi problema. Va multumesc

5 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Schimba sursa, pune una de renume, sa zic asa, cu 600 W REALI! iti recomand asa ceva: http://www.pcgarage.ro/surse/ocz/modxstream-pro-600w/ care este modulara sau varianta de la sirtec http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-power-600w/ putin mai ieftina, pentru ca nu este modulara, dar la fel de buna si eficienta! si o sugestie! nu mai incerca sa il pornesti(sistemul) ca se arde sursa si va lua si alte componente.ea... poate chiar noua ta placa:(

| monstrulet a răspuns:

Am patit si eu asta cu o placa video, dupa ce am folosit-o vreo luna. Singura solutie a fost s-o schimb, se defectase.

| Vamp_1710 explică:

Iti multumesc, dar am incercat si cu o sursa de 800W Corsair GS800 care costa 100euro si am aceeasi problema.

| florin1979 a răspuns (pentru Vamp_1710):

Ai alimentat placa direct din sursa? vezi ca are 1 sau chiar 2 mufe de alimentare, direct din sursa pleaca! daca da, ai o problema cu placa video, altceva nu vad in neregula! trimite-o inapoi daca e in garantie, sau pune-o pe alt pc, sa vezi cum se comporta! dar mai intai vezi ce sursa are ala! sa nu ii faci vreo "minune"

| Vamp_1710 explică:

Am conectat si cele 2 pci-e de 6 pini de care vorbesti bineinteles.
mersi pentru ajutor. voi incerca sa le verific separat sa vad care e problema.