| NuStiuCeNumeSaPunFrate a întrebat:

Exista vreun site pe care sunt scoase la vanzare diferite site-uri, grupuri, pagini de Facebook / Instagram?

1 răspuns:
| Trioda a răspuns:

POATE te referi la conturi,
site-urile de regula se vand la preturi mai mari sau mai mici in functie de cota lor de piata,de exemplu Facebook,daca s-ar vinde,ar fi la pret de miliarde dolari, datorita cotei uriase de piata, adica useri care folosesc Facebookul, sau un site pe moarte, care nu este accesat de nimeni, in afara de propietar si 5-6 useri etc deci nu aduce profit si pe care al vand deoarece chiria platita depaseste castigurile cumulate etc
Sunt Host-uri de site unde gratis iti poti creea propriul site, de exemplu esti timplar si vrei sa iti promovezi afacerea etc, acestia iti dau libertate de miscare, te dezvolti etc..si apoi incep sa te taxeze progresiv in functie de dezvoltarea ta, daca nu mai faci fata platilor etc, site ul tau este preluat luat de catre cei ce te-au gazduit, daca prezinta interes pentru ei, merge mai departe, daca nu este inchis.