| SorinELoo7 a întrebat:

Facand o comparatie intre Logitech X-530 si Z-506, care e varianta best-buy? ca ambele sunt la acelasi pret. Ce ma jeneaza la Z-506 e ca are difuzorul de bass sub subwoofer, la X-530 e in lateral. E important? Se simte diferenta?

1 răspuns:
| introduaicinumele a răspuns:

Hmm, Z-506 are cu 5W mai mult in total si subwoofer-ul cu 2W mai puternic decat celalalt, stiu, nu e mare diferenta, dar totusi e o diferenta.
Si Z-506 are tweetere (difuzoare de inalte), X-530 are cate 2 difuzoare de medii (care pot reproduce si inaltele intr-o anumita masura). Iar amplasarea difuzorului de bass nu este prea importanta deoarece bassul nu-l poti auzi happy se aude doar rezonanta lui. Subwooferul meu are difuzorul in fata si gaura prin care iese aerul in spate si se aude ok, aici conteaza cum il amplasezi tu si unde stai in camera. De exemplu daca-l ti sub birou va trebui sa dai bassul tare ca sa-l auzi tare atunci cand esti la birou, dar daca te duci intr-un colt din camera ai impresia ca este muuuult prea tare.

PS: totusi x-530 cred ca este mai calitativ, unii zic ca Z-506 are probleme din fabrica, distorsioneaza la volum tare etc.