| Andreiskater a întrebat:

Fibra Optica este tot acelasi lucru cu "wireless"?
Maine o sa vina cei de la RDS sa-mi puna net Fiberlink 2!
Nu am router. Cei de la rds nu au specificat ca imi trebuie.
Cei care aveti fiberlink, spuneti-mi si mie prin ce procedura o sa monteze netu!

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Fibră optică. Procedura e una standard.vine unu dă gaură în perete, trage cablul sau fibra optică, mufează cablul, ţi-l conectează la PC, îţi stabileşte o conexiune nouă dacă ai Windows 7 va merge sigur, dacă ai Xp va trebui sa reinstalezi Windows-ul şi apoi să faci conexiunea(aia o să îţi explic dacă vrei şi cum se face), îţi scrie useru şi parola şi îi dă conect şi ai net.Aşa am şi eu tot de la ei numa ca eu am pe UTP.Cu fibra optica vine numa până în scară că aşa li politica şi de acolo prin swicuri cu cablu UTP.Succes şi sper să nu îţi facă mizerie mare prin casă.

| DeyCj a răspuns:

Cât despre wireless nu e tot una cu fibra optică. Wireless-ul este pe unde iar fibra e ca un cablu numai că nu are metal în el ca are fibre optice ceeea ce mult mai bine că transferul de date e rapid şi se poate la bandă de transfer mare cu pierderi neglijabile.Succes

| BLKZ a răspuns:

Fibra optica e cablu, wireless = fara fir. O sa vina cei de la RDS, vor da eventuale gauri prin care sa conecteze cablu la switch-ul din scara ta de bloc sau cel mai apropiat de pe stalp in caz ca stai la casa si-l vor conecta in pc-ul tau. Vezi ca driverul placii de retea sa fie instalat, sa usurezi munca. Iti vor lasa niste acte cu datele de conectare(ID si pass) si cam asta e.

| KanameKuran a răspuns:

Pai wierless e fara fir, iar fibra optica este tot fir, dar care e un conducator mai bun.Cred ca o sa iti scoata firul vechi(daca ai) si o sa iti puna altul prin casa.Dar iti zic ca netu de la clicknet e superior celui de la rds.Eu am clicknet si am 60 mb/s download asta e foarte rapid si 58 mb/s si mentionez ca am wierless.Iar colegul de clasa care are rds fiindca lucreaza tatal lui la rds are doar 5mb/s download si 3, 56mb/s upload.