| cornelmarius a întrebat:

Firewall-ul trebuie neaparat instalat? Eu il am deznstalat pentru ca atunci cand il instalez nu mai ma lasa sa intru pe net! Care este cauza?

1 răspuns:
| al3xander a răspuns:

Firewall-ul este un program de filtrat traficul de internet si retea. alea mai performante au o baza de date cu conexiunile suspecte care pot fi blocate (de exemplu de la keyloggeri care incearca sa trimita date catre un server, troieni care incearca sa deschida porturi pentru FTP, controlul calculatorului sau sa downloadeze alti virusi). este ca un antivirus insa functioneaza sa blocheze virusii sa trimita/receptioneze date chiar daca sistemul a fost infectat si nu numai.
PS: exista si firewall-uri simple ca de exemplu ala de la windows care el doar intreaba utilizatorul daca vrea sa lase un anumit program sa se conecteze la internet si poti face si exceptii in functii de programe, server, porturi, etc. insa este foarte usor pentru virusi de a trece peste el pentru ca functioneaza cu setari in registri si poate fi compromis foarte usor.