| Larsette a întrebat:

FUNDA!
Buna, mi-am cumparat o baterie externa de 16000 mAh. Aseara la 7 am pus-o la incarcat, iar azi dimineata la 7 cand m-am trezit, aceasta nu era incarcata complet (ultima liniuta inca nu era aprinsa). E vreo problema de la ea? Sau e foarte mare si necesita incarcare mai lunga?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

In principiu tu ar trebui sa te uiti la cat curent scoate acel incarcator si cat livreaza pe usb.

Daca are port usb incarcatorul (nu laptop-ul), ai putea sa incerci. Dar de asemenea va trebui sa te uiti in manualul tehnic sa vezi cat poate sa inghita power bank-ul.

Este posibil ca el insusi sa nu poata sa traga mai mult curent decat standard, tocmai pentru a nu lasa fara curent alte device-uri la care il atasezi.

Acest lucru depinde de modelul power bank-ului tau. Personal eu m-as obisnui cu ideea ca dureaza mult incarcarea. Oricum, odata incarcat il refolosesti de cateva ori.

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Pt ca o incarci pe usb, acesta nu poate furniza prea multa putere, drept urmare se incarca foarte greu.

E normal sa se intample asa. Sa o vezi pe aia de 50. 000mA ce nasole e cu ea. Si e cat o caramida.

| Larsette explică (pentru cristimihailov):

Aaa, ok, am inteles. Atunci daca folosesc incarcatorul laptopului ce are iesire usb (de 5V) oare va fi mai ok?

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ar trebui sa fie mai ok. Insa va trebui de asemenea sa te uiti si la inputul powerbankului.

Ala ar trebui sa fie facut sa nu traga mai mult curent decat e destinat. Motivul ar fi ca il pui la un usb mai vechi la un laptop si scoate curent pana lesina laptopul.

Ar trebui sa fie in soncron puterea cu care se incarca cu tehnologia utilizata, etc.

Pe scurt... nu se recomanda. Se poate incerca insa...