| Oproo a întrebat:

FUNDA! Cum pot face un backup la program files din windowsul meu(lastxp) si sa le mut in alt windows nou reinstalat (win7) Help! Help!

Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

Este foarte simplu. Dacă ai cel puţin 2 partiţii: C şi D, muţi Program Files din C în D, apoi formatezi C-ul, instalând Windows 7-le acolo. Partiţia D rămâne intactă, apoi după instalarea Windows-ului poţi intra în P. F. şi creezi shortcut-uri de la fiecare program, pe desktop. Asta a fost ca să-ţi răspund strict la întrebare. Cireşica de pe tort de abia acum urmează.
După cum ţi-a spus şi cineva mai sus, nu Program Files e baza funcţionării tuturor programelor, ăla e doar o mică parte, restul este stocat în registry, iar acest registry se şterge odată cu formatarea partiţiei C, aşadar majoritatea programelor, cele care pe lângă fişierele pe care şi le creează în PF, mai depind şi de anumite intrări în registru, nu vor mai funcţiona, chiar dacă vei copia undeva tot ce ai în Program Files.
Ar fi mers un back-up de registru concomitent cu cel al Program Files, atunci da, dar în cazul de faţă, când treci de la XP la 7, pică total această variantă. Plus că oricum o să te loveşti de probleme de incompatibilitate la cele mai banale programe, vezi tu ce-o să te distrezi.winking Dar nu-i bai că te mai salvează şi windos search ca să poţi instala programele care nu sunt total compatibile cu W7. Aşadar în concluzie programele va cam trebui să le instalezi de la zero.
O seară bună! happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti pur si simplu sa le copiezi dar nu vor merge toate pentru ca programele au nevoie de informatiile din registry care nu se regasesc in windowsul proaspat instalat iar registryul il poti copia dar nu stii de ce informatii au nevoie si nu stii unde se afla toate