| 000iasmina000 a întrebat:

FUNDA...Cum te feresti de electrocutare?

7 răspunsuri:
| solumaam a răspuns:

Eviti sa iei contact cu fire neizolate care sunt sub tensiune sau aparatura electrica defecta!

| tycy a răspuns:

Nu pui pana pe fire neizolate, nu lucrezi niciodata sub tensiune, mereu sa fii incaltat cu papuci cu talpa de cauciuc sa nu faci masa cu pamantul in caz ca pui pana pe firul de faza, sa nu fii nicioadata uda pe maini sau pe corp, lucrezi cu scule cu manerele izolate.in principiu cam astea sunt

| FucktheSystem a răspuns:

Nu bagi degetele in priza.

| Ancaaa a răspuns:

Prizele sau prelungitoarele trebuie "blocate" cu ajutorul unor capace speciale sau cu corpuri de mobilă. Nu trebuie sa se atingă fire electrice căzute la pământ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stai cu ceva de metal cand sunt fulgere, nu aprinzi ceva (mai ales priza) cu mana uda. Nu atingi firele de curent cu mana uda. Succes si plizzz funda!

| AlExAlExAnDrU a răspuns:

Sa nu ai mainile ude

| Mircea_9045 a răspuns:

Cand se lucreaza sub tensiune este bine sa ai echipamentul corespunzator: salopeta de bumbac (materialul nu este inflamabil in caz de scantei), ghete cu talpa de cauciuc cu grosimea de 3cm, manusi eletroizolante categoria I, si lucrezi numai cu scule izolate si de buna calitate (stanley).