| MyIki a întrebat:

Aproximativ, care este marimea intensitatii unui curent electric care ar putea produce o electrocutare pentru om? Cum te feresti de electrocutare?
Plzz ajutati-ma!puppy dog eyes
Dau Funda!\m/

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Depinde de situatie, de punctele in care tensiunea traverseaza corpul uman, de perioada in care corpul uman a fost supus electrocutarii, de faptul ca esti izolat, echipat etc.
Deci curentul este extrem de mic 10 miliamperi la o tensiune de 220 volti devine mortala daca traverseaza in diagonala adica de la mana peste inima
In rest te scutura binisor si lasa urme ca arsuri puternice etc.
De electrocutare te feresti prin a NU umbla unde nu te pricepi,adica unde nu esti calificat:
Uite regulile ce se aplica in domeniul electric,in mare desigur:
Nu interveni la instalatiile electrice sub tensiune.
Nu interveni la instalatii daca nu ai competentele necesare.
Nu interveni daca NU ai echipament de protectie adecvat precum:
Cizme electroizolante,manusi electroizolante,ochelari,scule si dispozitive adecvate lucrarii ce o desfasori,toate sa fie omologate si verificate pram(adica sa aiba la zi acceptul laboratoarelor ce atesta ca sunt apte sa lucreze la tensiunile specifice pentru care au fost concepute).
Apoi se consemneaza in raportul de incepere a activitatii starea muncitorului,ca este apt medical,calificat,verificat din punct de vedere al echipamentului si sculelor etc.
Sunt o groaza de reguli ce impun si tin de normele de respectare a protectiei muncii specifice electricienilor de la care nu se face rabat,altfel se lasa cu accidente mortale,electrocutari,decese etc.
Un electrician trebuie sa le respecte inainte de a incepe o lucrare,apoi altele pe care trebuie de asemenea sa le respecte in timpul lucrului,si de asemenea la sfarsitul lucrului.
Cu curentul nu te joci,nu iarta.
Acasa pentru tine te poti proteja de electrocutare astfel:
Nu umbla cu mainile ude cu aparatele electrice si cu apa in apropierea aparatelor electrice ce se alimenteaza de la priza, poti din greseala varsa apa pe ele si instantaneu fiind si tu ud si aparatul te electrocutezi mortal.
La baie nu folosi feonul, placa etc, poti fi ud pe maini, le uzi de la par si te electrocutezi, le poti scapa in apa si devine mortal etc..Umezeala,apa este un bun conducator de electricitate si curentul se propaga prin mediul umed,ai grija unde faci pipi prin boscheti,cladiri parasite,poti nimeri din greseala peste fire electrice abandonate si instantaneu te ucide prin electrocutare tot apa.
Daca ai un cablu de alimentare fisurat sau crapat la izolatie (fierul de calcat este cel mai folosit in casa )poate de la un prelungitor,o veioza etc,foloseste banda izolier sa eviti o tragedie, ca poti calca pe el tu sau cineva din familie si este tragic ce se poate intampla.
Fii prevazator, scoate din priza inainte de a umbla la orice, odata desfacut un aparat nu umbla imediat in el, unele au condensatori incarcati la sute de volti, tensiunea poate sta inmagazinata in ei si 10 minute deci este mortala,deci vezi masuri de prevedere peste tot,gandeste inainte de a actiona este o deviza buna pentru inceput.
Daca intamplator te afli undeva si sunt fire electrice peste jos cazute si nu ai cizme electroizolante,o solutie este sa sari intr-un picior si sa iesi din zona periculoasa.(stii de ce? pentru ca nu oferi o cale tensiunii sa intre si sa iasa din corp,ce se poate intampla daca calci pe jos cu ambele picioare))
Alta solutie este ca daca vezi pe cineva ca se curenteaza si vrei sa al indepartezi,nu te duce sa pui mana pe el,vei fi si tu curentat, cauta un par de lemn, de plastic si apoi cu acesta incerci a ajuta pe cel electrocutat, desigur nu trebuie sa faci pe bravul ca se sfarseste tragic, curentul nu iarta.
Sper ca succint am incercat a te lamuri in problema cu curentul electric.
Fereste-te de el pe cat este de folositor la fel de mult este si foarte periculos.

1 răspuns:
| MyIki explică:

rolling eyes o intrebare cati ani ai tu? si cati ani am eu?waiting si nu mai critica oamenii fara sa-i cunosti...sau..tu esti perfect si nu stiam eu?rolling on the floor